Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pelargonie (AO 643)

dodano: 28.05.2017

Dzisiejszą akademię ogrodnika poświęcamy pelargoniom. Kwiaty te kwitną nieprzerwanie przez całe lato, aż do pierwszych mrozów, dlatego często nazywa się je królowymi parapetów

Gościmy w gospodarstwie ogrodniczym, którego właściciele mają z uprawianiem pelargonii wieloletnie doświadczenie. Pani Małgorzata Śliwerska przypomina, że pelargonie dzieli się na dwie główne grupy: pelargonie zonale, czyli stojące, rabatowe oraz peltatum, czyli zwisające.
 
Pelargonie zwisające w przeciwieństwie do pelargonii rabatowych mają gładkie, wręcz błyszczące liście i dlatego nazywane są bluszczolistnymi. Najczęściej sadzi się je w skrzynkach balkonowych, ponieważ kiedy kwitną ich pędy ładnie zwisają. Dużo szersze zastosowanie mają pelargonie rabatowe. Tutaj podziwiamy kilka kompozycji w pojemnikach. Uwagę zwracają donice, w których urodę pelargonii podkreślają opaski z tojeści rozesłanej ‘Aurea’. Pelargonie rabatowe mają też ciekawe odmiany – na przykład takie o postrzępionych kwiatach.
 
Pelargonie są łatwe w uprawie, odporne na choroby i nie atakują ich szkodniki. Jednak najpiękniej rozwijają się i kwitną, kiedy zapewnimy im optymalne dla nich warunki. Potrzebują dużo słońca, podłoże najlepiej z włóknem kokosowym, utrzymującym wodę. Trzeba im też zapewnić odpowiednie nawożenie. Podłoże pelargonii powinno być wilgotne, ale nie mokre, dlatego pojemniki muszą mieć w dnie otwory odpływowe.
 
Jednak sukces uprawiania pelargonii zaczyna się na etapie zakupu roślin. Muszą mieć one zdrowe liczne liście, pąki kwiatowe i być zwarte, nie wyciągnięte.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg