Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Niezwykłe okazy drzew (AO 645)

dodano: 11.06.2017

Tak jak w każdej dziedzinie, tak i w ogrodnictwie istnieją wyspecjalizowane sklepy dla wyjątkowych klientów.

Odwiedzamy szkółkę Piotra Cholewy, w której można kupić bardzo duże, pięknie uformowane drzewa i krzewy, przywożone z europejskich szkółek. Klienci często szukają tylko jednej efektownej sztuki, ale bywa, że decydują się na więcej. Nieraz wystarczy jeden piękny okaz rododendrona, by nadać świeżo założonemu ogrodowi dojrzały wygląd. Sadzić można nawet obficie kwitnące, ogromne krzewy.
 
Prowadzenie takiej szkółki to wielkie ryzyko, ponieważ zaniedbanie chociaż jednej rośliny może przynieść duże straty. A niektóre stare okazy są wyjątkowo drogie. Na przykład ogromny, piękny, sprowadzony z Niemiec jałowiec, kosztuje 25 tysięcy złotych, a strzyżony buk wyceniono na 20 tysięcy złotych.
 
Skąd taka cena? Drzewa przygotowywane są w szkółkach latami, ich bryła korzeniowa jest nieduża i w każdej chwili gotowa do posadzenia w gruncie. Poza tym samo formowanie drzew w zielone rzeźby znacznie podnosi ich wartość.
 
Nie jest to jednak towar łatwy w utrzymaniu. Każde drzewo może czekać na nabywcę nawet 5-6 lat. Najdelikatniejsze okazy sadzone są w donicach wykonanych z odpornego na rozkład drewna modrzewia syberyjskiego, ponieważ impregnaty do drewna mogłyby zaszkodzić korzeniom. Na zimę donice są owijane wełną mineralną i specjalną folią. Latem, podczas wegetacji, rośliny trzeba ręcznie podlewać, ponieważ każdy gatunek potrzebuje innego traktowania. Niektóre podczas upałów wypijają dziennie około 50 litrów wody. Nie wolno również zapominać o dokarmianiu. Rośliny nawozi się w odpowiednich dawkach różnego typu nawozami.
 
Oprócz tych zabiegów wszystkie drzewa i krzewy są formowane. Jedne gatunki – tak jak rośliny liściaste – graby, buki, jabłonie przycina się do 4 razy z sezonie, bukszpany nawet do 6 razy. Cięcie rozpoczyna się wiosną po ostatnich przymrozkach, a kończy - w końcu sierpnia.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg