Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Domki dla owadów (lipiec-01 2017)

dodano: 09.07.2017

Warto zatroszczyć się o pożyteczne owady w ogrodzie.


Początek lata to doskonały termin na przygotowanie domków dla owadów. Miejsca te zasiedlają różne gatunki owadów zapylających oraz drapieżnych, które są naszymi sojusznikami w walce ze szkodnikami roślin.

Propagatorką tego typu działań jest ogrodniczka i blogerka Danuta Młoźniak. Proponuje ona aby domki umieszczać w zacisznym, słonecznym i suchym miejscu, najlepiej pod okapem domu. Jednak w bliskiej odległości musi być chociażby niewielki zbiornik wodny – na przykład niewielka fontanna czy misa z wodą.

Wypełnieniem drewnianych skrzyneczek może być glina i sieczka słomiana wysuszona na słońcu, kawałki suchego drewna z nawierconymi kanalikami, a także wiązki trzciny lub rurkowate łodygi powiązane drutem. Owady chętnie zasiedlą też szyszki sosny i świerku, grube fragmenty kory z drzew iglastych lub zwinięty mech.
 
Dość łatwo poznać, czy domek jest zasiedlony – wtedy rurki są zalepione błotem. A – co zaskakujące – wrogiem takiego domku może być dzięcioł, próbujący wyskubać elementu domku.
 
Pożyteczne owady przyciągane są do ogrodu przez rośliny miododajne. W tym celu warto założyć kawałek łąki kwietnej czy nie koszonego trawnika, gdzie znajdą pokarm. Wskazane jest też pozostawienie starych konarów i pieńków jako miejsce ich zamieszkania. Owady mogą również zasiedlić rabaty ściółkowane kompostem lub skoszoną trawą i liśćmi.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Domki dla owadów (lipiec-01 2017)
Niestety od dłuższego czasu niemożliwe jest oglądanie programów, a szkoda...
2022.01.26
~ Ewa
Re: Domki dla owadów (lipiec-01 2017)
Szanowna REDAKCJO ! Od paru miesięcy mamy wielkie problemy z oglądaniem odcinków !!!!! A szanowna redakcja udaje , że nie ma problemu !!!!???? Jak widzę, pisze o tym wielu miłośników programu ! Bardzo prosze nie robić z nas idiotów ! Co mają do tego jakieś przeglądarki ? Program powinien być dostępny we wszystkich przeglądarkach !
2022.01.26
~ ja

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg