Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lato w kwiatach (AO lipiec 2017)

dodano: 23.07.2017

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika polecamy - sprawdzone przez ogrodników - gatunki roślin sezonowych na słoneczne balkony lub tarasy.

Tym razem polecamy - sprawdzone przez ogrodników - gatunki roślin sezonowych na słoneczne balkony lub tarasy. W jednej z kolorowych kompozycji najbardziej znaną rośliną jest pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium) o czerwonych kwiatach i zwisających pędach. Doskonałe dla niej towarzystwo stanowią żółte drobne kwiaty sanwitalii (Sanvitalia procumbens), zwanej po polsku polegantką, która wymaga oprócz słońca sporo wilgoci. Najmniej znany z zestawienia skrętnik łodygowy (Streptocarpus caulescens) - roślina o delikatnych fioletowych kwiatach. Pan Artur Guzal, z centrum ogrodniczego Daglezja w Józefowie k. Warszawy, wyjaśnia, że roślina pochodzi z Afryki Południowej. U nas najczęściej pojawiają się jej niebieskie lub fioletowe odmiany. Skrętnik ma drobne, kielichowate kwiaty i uwbóstwia wręcz słońce, a w liściach gromadzi spore zapasy wody, więc nieźle zniesie chwilowe przesuszenie. W mniej słonecznym miejscu jednak gorzej kwitnie i nadmiernie się wyciąga.
 
Kolejną cenną rośliną przeznaczoną na słoneczne stanowiska jest pochodząca z Australii scewola. Jej kwiaty, występujące w kilku odcieniach fioletu, mają ciekawy przypominający wachlarzyk układ płatków. Scewola ma grube zwisające pędy i tworzy dużo liści i kwiatów. Aby obficie kwitła aż do mrozów, powinna mieć zapewnione kwaśne torfowe podłoże w proporcji: 3 części torfu i część ziemi ogrodowej. Należy pamiętać, że wszystkie rośliny balkonowe uprawiane w pojemnikach powinny być aż do końca sezonu regularnie nawożone.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg