Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Barszcz Sosnowskiego (AO lipiec 2017)

dodano: 30.07.2017

Tym razem w Akademii Ogrodnika zajmiemy się tematem niebezpiecznej rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego to ogromna bylina, której sok mocno parzy. Zawarte w nim związki poddane działaniu promieni ultrafioletowych, czyli słońca, powodują poparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia. W duże upały związki te mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze nawet bez kontaktu z rośliną. Rany goją się długo i pozostają po nich spore blizny. Trzeba więc umieć ten właśnie barszcz rozpoznać, a nie zawsze jest to proste, ponieważ w przyrodzie występuje wiele podobnych gatunków.
 
Pan Krzysztof Grzegorczyk, specjalista od roślin ozdobnych z Przeźmierowa wspomina, że kiedyś cała dolina Noteci porośnięta była malowniczą rośliną jaką jest arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica), jednak gdy zaczął pojawiać się barszcz, litwor – a także inne gatunki roślin z rodziny baldaszkowatych, został wytępiony. Litwor jest jednak dość łatwo odróżnić od barszczu: jest niższy, ma kuliste kwiatostany i owłosione miękko liście. 
 
Do podobnych do barszczu Sosnowskiego roślin zalicza się oprócz arcydzięgla także dzięgiel leśny czy barszcz zwyczajny. Wszystkie te gatunki mają charakterystyczne, złożone kwiatostany, pierzaste liście, puste łodygi i intensywny zapach.
 
Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) jest dużo drobniejszy niż niebezpieczny krewniak, zwykle dorasta niewiele powyżej metra. Jego kwiatostany mają tylko kilkanaście centymetrów średnicy, łodyga jest cienka i jest gęsto owłosiona, a liście – zawsze mniejsze i delikatniejsze.
 
Najbardziej charakterystyczną cechą barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest jego rozmiar i niezwykła masywność: liście są zawsze ogromne i nie tak powcinane jak u innych gatunków, baldachy – niczym wielkie parasole, nawet o 60-centymetrowej średnicy, zawieszone są 2-3 metry nad ziemią lub wyżej, a łodyga jest bardzo gruba i dodatkowo – w fioletowe plamki.
 
Niestety, okazuje się, że barszcze mogą się krzyżować, co oznacza, że mogą pojawiać się równie (lub nieco mniej) niebezpieczne mieszańce, różniące się wyglądem od barszczu Sosnowskiego.
 
A skąd w ogóle roślina ta wzięła się w Polsce? Została wprowadzona do środowiska naturalnego w latach 50-tych dwudziestego wieku, a przybyła ze Związku Radzieckiego, gdzie uznano ją za cenny gatunek pastewny. Obecnie barszcz zwalcza się chemicznie i mechanicznie, trzeba się jednak dobrze zabezpieczyć przed toksycznym i jednocześnie rakotwórczym sokiem. 
 
 
 
W przypadku wątpliwości z jaką rośliną mamy do czynienia, warto zajrzeć na stronę poświęconą kaukaskim barszczom (czyli barszczowi Sosnowskiego oraz barszczowi olbrzymiemu); tu można znaleźć zarówno cechy poszczegolnych roślin, jak i np. zgłosić stanowisko występowania barszczu: http://barszcz.edu.pl/jak-odroznic-barszcz-sosnowskiego-od-innych-roslin/.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg