Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sadzenie hortensji w korzeniach drzewa (AO sierpień 2017)

dodano: 20.08.2017

?Jak posadzić rośliny w trudnych warunkach - u nasady dorodnego drzewa?

Tym razem odwiedzamy ogród pani Iwony Latochy z Kobióra i razem z nią sadzimy hortensję pnącą pod świerkiem.
Jak zabrać się do pracy?
 
Najpierw trzeba zrobić miejsce pod drzewem, wycinając najniższe, częściowo już suche gałęzie. U pani Iwony stanowisko jest trudne, ponieważ przy pniu ziemia jest sucha, ponadto rośliny na pewno będą konkurowały o wodę. Ogrodniczka ma jednak sposób na sadzenie pnączy pod drzewami. Dołek powinien być przynajmniej dwa razy szerszy i dwa razy głębszy od bryły korzeniowej hortensji. Podczas kopania przekonujemy się jak sucha jest ziemia. Teraz gotowy już wykop trzeba zaprawić odpowiednim podłożem. Pamiętajmy, że nie może to być substrat torfowy. Pani Iwona używa mieszankę żyznej ziemi kompostowej i gliny. Ważne aby nowe podłoże przekopać z gruntem na dnie dołka. Na tak usypaną warstwę kładziemy bryłę korzeniową hortensji, a tuż obok niej ceramiczną – nie glazurowaną – donicę, której otwór odpływowy zasklepiliśmy wcześniej kawałkiem folii. Pojemnik ma być rezerwuarem wody dla rośliny. Warto tutaj wspomnieć, że taką metodę ogrodnicy stosowali już przed wiekami, sadząc między innymi róże pod drzewami. Warto też wiedzieć, że im większa donica tym większy zapas wody.

Wszystkie puste przestrzenie dokładnie wypełniamy ziemią i ubijamy. Podłoże warto nawet udeptać. Zagęszczamy je obficie polewając wodą. Dosypujemy ziemię do momentu zrównania z rantem pojemnika. Następnie wlewamy do doniczki wodę, która bardzo powoli przenika do podłoża przez porowate ścianki i będzie dostępna tylko dla sadzonej rośliny. W następstwie korzenie hortensji porosną wilgotny pojemnik, co pozwoli im na optymalny rozwój. Doniczkę przykrywamy kamieniem. Kamieniami obkładamy roślinę, ponieważ utrzymuje się pod nimi wilgoć. Pamiętamy o uzupełnianiu donicy wodą, zwłaszcza w okresie lata.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg