Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Gabiony (AO sierpień 2017)

dodano: 27.08.2017

W ogrodach coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje z siatek metalowych wypełnionych kamieniami czyli gabiony.

W ogrodach coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje z siatek metalowych wypełnionych kamieniami czyli gabiony. Sprawdzają się one jako ściany oporowe przy dużych różnicach wysokości terenu. Woda spływająca ze skarpy może swobodnie przepływać przez kamienie, dzięki czemu nie trzeba budować specjalnego odwodnienia dla muru. Gabiony często wykorzystywane są również jako ogrodzenia, osłony śmietników czy elementy architektoniczne w ogrodzie.
 
Jak tworzy się tego typu konstrukcje? Wyjaśnia to Leszek Jurecki - ogrodniki projektant, który często stosuje gabiony w wykonywanych przez siebie ogrodach. Najpierw wykonuje się wykop na 1-1,2m, w który wlewa się fundament. W nim mocuje się słupy stabilizujące gabion. Później składa się panele gabionowe i skręca je nierdzewnymi śrubami. Potem całość spina się jeszcze specjalnymi klamrami – to zapobiega zniekształcaniu gabionu po wypełnieniu. Dopiero później całość się zasypuje kamieniami. W praktyce jednak kamieni się nie wsypuje, a starannie je układa, licem do frontu gabionu.
 
Po napełnieniu konstrukcji kamieniami. należy od góry założyć siatkę spinającą konstrukcję. A jeżeli ziemia będzie stykać się z gabionem, trzeba od strony gruntu ułożyć włókninę filtrującą.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg