Ogród z sercem w altanie odc. 644/HGTV odc. 22
dodano: 04.06.2017
Prezentujemy ogród, który przylega zarówno do domu, jak i do firmy gospodarzy. Cała 6-osobowa rodzina spędza w nim dużo czasu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Sercem ogrodu jest duża altana z pełnowartościową kuchnią - bo tu koncentruje się ogrodowe życie właścicieli ich dzieci.
Ogród z sercem w altanie  odc. 644/HGTV odc. 22
Zajmujemy się dzisiaj ogrodem, który był trudny do zaprojektowania. Działka położona jest przy ruchliwej trasie biegnącej od Zduńskiej Woli w kierunku Łodzi i sąsiaduje z dużym zakładem produkcyjnym. Mimo wszystko powstało tu ciekawe założenie, gdzie jest dużo kwiatów i dobre proporcje roślin iglastych i liściastych. Z ogrodu korzysta 6-osobowa rodzina.
 
Do ogrodu zaprosiła nas projektantka Katarzyna Urbańska-Duczyńska. Kilka lat temu przygotowała projekt tego ogrodu i podjęła się wykonania tego założenia. Niemały udział w pracach mieli także właściciele działki - Aneta i Paweł Mataśkowie. Ich dziełem jest najstarsza część ogrodu sąsiadująca z domem. Znajduje się tu basen otoczony drewnianym tarasem i duża altana. Również potężne świerki i sosny to pierwsze nasadzenia gospodarzy. Dzięki nim powstała wysoka bariera odgradzająca ogród od drogi.
 
A jak ogród godzi funkcje ogrodu przy firmie i przydomowego? Powstała duża rabata, która osłania właściwy ogród od wjazdu do firmy, a przy tarasie – gabiony zapewniają prywatność. W tego rodzaju założeniu dobrze sprawdzają się wiecznie zielone iglaki, a przestrzenie między nimi wypełniają lilaki, klony, wysokie trawy…
 
Ogród musi spełniać różne potrzeby członków rodziny. Do dziecięcych zabaw przewidziano duży trawnik otoczony wysokimi krzewami. Centralną część kompozycji zajmujekrąg na ognisko z placykiem wyłożonym kostką granitową. Kolejne koło wysypane jest beżowym żwirem i rosną na nim pojedyncze kępy kosodrzewiny. Dalszą część zajmuje kolejna rabata żwirowa. Jednocześnie jest to łagodne przejście do zbiornika wodnego połączonego z niewysoką kaskadą, z której dobiega cichy szmer wody. Jasny kamień podkreśla charakter tego miejsca i jest doskonałym tłem dla roślin.
 
Część ozdobna została oddzielona żywopłotem z bordowej odmiany pęcherznicy i tawuły japońskiej o żółtych liściach od sadu. Znajduje się tu też składzik, w którym poza narzędziami umieszczono filtry do basenu, jest również warzywnik. Jednak najważniejszą budowlą tego ogrodu jest altana. Oparto ją na potężnych drewnianych belkach. Ma dwuspadowy dach z prześwitem, który doświetla wnętrze. W altanie jest stół i aneks kuchenny. To miejsce tętni życiem zwłaszcza w weekendy. Sezon altanowy trwa od maja aż do jesieni.
 
Każdego roku wiosną do ogrodu przyjeżdża ekipa pielęgnacyjna. Pracami kieruje Łukasz – mąż Kasi. Ogrodnicy wykonują przegląd roślin i usuwają te, które przemarzły w czasie zimy. Takilos spotkał lawendę francuską (Lavandula stoechas). Ten ciepłolubny gatunek jest u nas traktowany jako jednoroczna roślina rabatowa. Właścicielka ogrodu lubi jednak niecodzienne kłosowate kwiaty tej lawendy i co roku, wiosną, sadzona jest od nowa, by kwitła aż do mrozów.
 
Także w sadzie, w miejscu gdzie wymarzła brzoskwinia, ogrodnicy zdecydowali się na nowość – podwójnie szczepione drzewko. Na podkładce z wiśni wonnej, czyli popularnej antypce, rosną szlachetne zrazy śliwy odmiany ‘Ulena’ i odmiany ‘Królowa Wiktoria’ o ciemnoróżowych owocach. Dzięki temu na jednym drzewie i małej przestrzeni uzyskano zarówno wcześniejsze jak i późniejsze owoce.
 
Wiosną uwagę przyciągają tulipany – ich odmian jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. W tym ogrodzie są pogrupowane, by rozjaśniać zimozielone nasadzenia z iglaków.
 
Łukasza zaniepokoiły plamy na trawniku. Mają one inne wybarwienie i pojawiają się z dużą regularnością. Ogrodnik najpierw sprawdził czy pod murawą nie ma pędraków. Potrafią one podcinać korzenie trawy powodując jej osłabienie, co przejawia się zmianą koloru, a w końcu zamieraniem. Na szczęście szkodników nie ma. Najprawdopodobniej rozpanoszyła się tu wiechlina zwyczajna o rozłogowym systemie korzeniowym. Dlatego Łukasz wertykulatorem nacina darń w miejscach, gdzie znajdują się jaśniejsze plamy. W ten sposób usuwa niechciany gatunek z trawnika. W miejscach po wiechlinie dosiewa mieszankę nasion, którą poprzednio był obsiany cały trawnik. Na końcu zmniejsza częstotliwość podlewania murawy. Zabiegi te powinny przywrócić jednolity kolor trawnikowi.
 
Jednak cały trawnik jest bardzo ładny, gęsty, aż chce się po nim chodzić. To ciągłe koszenie automatem pobudza trawę do nieustannego wzrostu, co z kolei powoduje szybkie zużywanie składników pokarmowych zawartych w glebie. Dlatego podstawowym elementem pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Na dużych płaszczyznach ogrodnicy używają siewnika na kołach. Dużo trudniej jest jednak manewrować siewnikiem w sadzie, dlatego pomiędzy drzewami nawóz najwygodniej rozsiewa się ręcznie. W tej części ogrodu trawnik jednocześnie pełni rolę ścieżki i jest intensywnie użytkowany.
 
W jednym z początkowo nieciekawych miejsc, znalazł swoje miejsce ogródek ziołowy, przysłonięty ścianą z gabionów, na którą powoli wspina się już aktinidia, czyli mini kiwi. U podnóża ściany można znaleźć czosnek, oregano, majeranek, werbenę, szałwię, miętę, melisę – wszystkie najpopularniejsze zioła, w sam raz do kuchni.
 
Wydawać się by się mogło, że w ogrodzie państwa Mataśków jest już wszystko, czego potrzebuje cała rodzina. Jednak najmłodszy syn gospodarzy, Pawełek, nie ma piaskownicy. Projektantka postanowiła zrobić mu niespodziankę i urządzić zakątek do zabawy.
 
Kupiła duże ceramiczne donice, aby pomalować je i przerobić na stolik oraz pojemnik na zabawki. W końcu w zakątku przy basenie stanęła drewniana piaskownica. Kasia pomalowała ją specjalną farbą przeznaczoną zarówno do drewna, metalu jak i betonu. Całość aranżacji postanowiła utrzymać w marynistycznym klimacie. Podkreśla go żagiel osadzony w betonowych płytach i niewielkie koło ratunkowe ze styropianu. Po pomalowaniu i oklejeniu sznurkiem dwie z ceramicznych donic zostały obsadzone roślinami jednorocznymi a jedna będzie pełnić funkcję pojemnika na zabawki. W piaskownicy zamontowano siedziska, które po złożeniu zmieniają się w pokrywę zabezpieczającą piasek przed zabrudzeniem. Pozostało jeszcze ozdobić ten element wzorami z szablonów, kupionych w internecie.
 
Ogród wykorzystywany jest przez właścicieli aż do późnej jesieni. Z pogodą wtedy bywa różnie – jest więcej deszczu, mogą wystąpić przymrozki. Mimo nie najlepszej aury niektóre kwiaty do końca sezonu pozostają w rozkwicie. Deszcz nie przeszkadza roślinom, niektóre nawet bardziej przyciągają wzrok mokrymi pędami, tak jak rzadkie drzewo iglaste kuningamia chińska (Cunninghamia lanceolata). Po polsku nie przypadkowo nosi nazwę stroigła. Ozdobą jej są szerokie, trójkątne igły osadzone okółkowo na pędach. Kuningamia jest wrażliwa na mróz, ale przy ciepłej ścianie budynku daje sobie radę już od kilku lat.

Duże wrażenie jesienią robi też hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia). Tak jak wszystkie hortensje tworzy ona piękne kwiatostany, jednak tu liście są uznawane za jej największą ozdobę. Mają długość dochodzącą do 20 cm, z głębokimi wcięciami na bokach i przebarwiają się na czerwony kolor. Z altaną sąsiadują róże okrywowe odmiany 'Elfrid'. Rosną dużą grupą, aby ich zapach był wyczuwalny dla osób siedzących pod dachem. Ciepły odcień różowych kwiatów dobrze komponuje się z ciemną zielenią potężnych świerków. Jesienią uroku dodają też dorodne miskanty i mocny akcent, jaki tworzy wrzosowisko. Wrzosy doskonale czują się tutaj w pełnym słońcu, na lekkiej, przepuszczalnej glebie.
 
Jesienią bardzo przydaje się altana z ażurowymi ścianami. Jest tu przewiewnie nawet w upały. Co więcej, ściany są przesuwane, by można było otworzyć widok na ogród. Ciekawostką jest sposób projektowania altany. Dużą rolę miała w nim właścicielka ogrodu, pani Aneta. Jako punkt wyjścia przyjęła długość stołu, przy którym w altanie mogłoby wygodnie usiąść 12 osób. Następnie doliczyła miejsca na wygodne ławy oraz swobodną komunikację wokół. Pozostała jeszcze strefa kuchenna z szafkami i swobodnym dojściem do nich. Okazało się, że altana powinna mieć powierzchnię około 40 m kw. Dalszą pracę wykonał już konstruktor, który obliczył potrzebne przekroje belek, aby wytrzymały obciążenia dachu. Całość prac powierzono firmie budującej domy z drewna. Kuchnia w altanie jest niezwykle wygodna i często wykorzystywana. Tu na przykład powstają liczne przetwory.
 
Gospodarze zrezygnowali ze stałego, murowanego grilla w altanie, na rzecz urządzenia przenośnego. Mają niewielką też elektryczną wędzarnię ze spiralą grzewczą, do której wrzuca się sprasowane krążki z wonnych, liściastych gatunków drewna. Wszystko sterowane jest automatycznie i nie trzeba nadzorować procesu wędzenia.
 
Jedne z drzwi altany prowadzą do warzywnika. Zakątek ten został ukryty za składzikiem i ma ciepłą, południową wystawę. Zastosowano w nim układ podwyższonych rabat w drewnianych skrzyniach. Kształt rabat zaprojektowała właścicielka ogrodu, pani Aneta, tak żeby warzywa były łatwe do pielęgnowania i zawsze w zasięgu ręki.
 
Skrzynie nie mają dna, dzięki czemu nadmiar wody spływa do gruntu. Na spód, jako drenaż, nasypano 5 cm piasku. Następnie ułożono warstwę świeżego kompostu i mieszankę ziemi gliniastej i kompostowej. W tak przygotowanym podłożu doskonale udają się pomidory, marchew, pory a także papryka. Na jednej z rabat rozrosła się okazała cukinia. W sąsiedztwie warzywnika znajduje się jeszcze jagodnik ukryty w cieniu sadu, a w nim ostatnie jesienne maliny.
 
W ogrodzie, pod koniec jesieni, przeprowadza się ostatnie prace pielęgnacyjne. Do oranżerii zabierane są rośliny egzotyczne, a z basenu pan Paweł wyławia automat czyszczący dno. Cała tafla wody zostaje przykryta specjalną matą ograniczającą parowanie. Jest potrzebna, bo woda w basenie jest podgrzewana powietrzną pompą ciepła.