Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Żwirowy ogród z motywami czerwieni odc. 646/HGTV odc. 24

dodano: 18.06.2017

Ogród, który dzisiaj odwiedzamy znajduje się pod Poznaniem. Jego gospodarze przed dziesięciu laty zbudowali tutaj dom, podjęli też decyzję o zagospodarowaniu reszty działki. Powstał żwirowy ogród wypoczynkowo-ozdobny i co ciekawe, miejsce to swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza prawie wyłącznie kobietom, a cechują go piękne czerwone akcenty.

Ogród, który dzisiaj odwiedzamy znajduje się w Komornikach pod Poznaniem. Jego gospodarze, państwo Bączkowscy, przed 10 laty zbudowali dom, podjęli też decyzję o zagospodarowaniu reszty działki. Powstał ogród wypoczynkowo-ozdobny, a miejsce to swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza prawie wyłącznie kobietom. Właścicielka ogrodu, Małgorzata Bączkowska miała bardzo sprecyzowane plany i wymagania. Ich realizacji podjęła się Małgorzata Helman. Powstało sympatyczne, eleganckie miejsce.
 
Dzieło obu pań dobrze wpisuje się w geometryczny układ osiedla. Elementy małej architektury nawiązują stylem i formą do bryły budynku. Ogród jest wręcz idealny dla osób, ceniących sobie ład architektoniczny i funkcjonalność. Charakteryzuje go powtarzalność form, kolorów i roślin. Jednak geometria nie dominuje. Murki, taras, prostokątne płyty nawierzchni są tutaj jak rama obrazu, w której artysta umieścił bujne kompozycje roślin.
 
Ogród urządzano od zera według pomysłów projektantki i zgodnie z wizją jego właścicielki, która już od dziecka marzyła o takim ogrodzie. Miała sprecyzowane wytyczne: na przykład chciała zrezygnować z trawy – bardzo podobały jej się ogrodu żwirowe, no i brak trawy jest też praktyczny i wygodny.
 
Działka, na której zbudowano dom i założono ogród ma powierzchnię 800 m kw. Połowę zagospodarowanej przestrzeni zajmuje żwir, spełniający funkcję nawierzchni komunikacyjnych i stanowisk dla roślin. Przedogródek znajduje się w południowej części posesji. Z niego przechodzi się do wnętrza głównego, otoczonego pasem gęstej zieleni, chroniącej ogród przed wiatrem. W zaciszu zachodniej ściany roślin znajduje się miejsce z ławką, natomiast przy domu urządzony jest kącik wypoczynkowy z tarasem. Podest wykonany jest z desek kompozytowych, do złudzenia przypominających prawdziwe drewno. Materiał ten jest mieszaniną polietylenu o wysokiej gęstości z włóknami i mączką drzewną. Same deski przytwierdzono do legarów z prawdziwego drewna. Taras ma powierzchnię 30 m kw i to właśnie na nim mieści się ogrodowe centrum rozrywki i wypoczynku gospodarzy. To jest też miejsce pracy, bo można tu wygodnie usiąść z komputerem.
 
Dobry klimat na tarasie, a także poza nim zapewniają drzewa. Rolę parasola, parawanu i jednocześnie ozdoby spełniają katalpy (Catalpa bignonioides) - drzewa dość szybko rosnące o północnoamerykańskim rodowodzie. Są dobre na tarasy: wiosną ich liście pojawiają się późno, więc można cieszyć się pierwszym słońcem. Potem ich ogromne liście dają miły cień. A jesienią szybko opadają, przez co łatwo je zgrabić. W ogrodzie rosną trzy katalpy. Jedna na tarasie i dwie w obrębie żwirowej nawierzchni. Są posadzone w trójkąt. Katalpa w formie wielopniowej ma malowniczy pokrój, a nisko rozgałęziające się konary tworzą rodzaj ażurowej przesłony. Katalpy są podsadzone liliowcami, które latem kwitną na ceglasty kolor. W lipcu prostokątne rabaty pod drzewami dosłownie kipią odcieniami czerwieni.
 
Pani Małgorzata uwielbia mocne kolory, a zwłaszcza ten jeden. Dlatego w ogrodzie są też czerwone elementy małej architektury: fragment muru porośnięty winobluszczem trójklapowym, ławka z betonu, postument rzeźby, której głównym pomysłodawcą jest mąż gospodyni. Wybór figury to jego jedyna ingerencja w wygląd ogrodu.
 
Podobnie jak kompozycja katalp, również malowane elementy tworzą trójkątny układ. Czerwony tercet jest mocnym akcentem i jednocześnie wizytówką ogrodu. W przeciwieństwie do kwiatów, które pojawiają się sezonowo, jest on stałym elementem, efektownym przez cały rok.
 
Pani Małgosi podobały się ogrody żwirowe i rośliny wyeksponowane na kamienistym tle, a także proste formy. Wiedziała też, że chce mieć coś z łupka – nie mogło więc zabraknąć tego materiału. Łupek szarogłazowy pojawia się w konstrukcji muru oporowego wyniesionej rabaty. Właśnie od jego budowy rozpoczęto pierwszy etap urządzania ogrodu. Następnie wykonywano nasadzenia drzew i krzewów, które stworzyły szkielet roślinny wzdłuż granicy działki, rozprowadzano sieć rur nawadniających, zbudowano pozostałe elementy małej architektury i stałe części nawierzchni.
 
Stonowany kolor łupka pasuje do odcieni szarości większości elementów wyposażenia ogrodu. Naturalny kamień jest też dobrym tłem dla posadzonych w jego sąsiedztwie roślin. Dzięki podwyższeniu rabaty powstało nowe piętro dla roślin i możliwość wyeksponowania niskich gatunków. Ponadto wnętrze wykreowane w obrębie muru stwarza wrażenie wgłębnika. Pod łupkową ścianą uwagę zwracają kobierce z pięciornika trójząbkowego (Potentilla tridentata) odmiany ‘Nuuk’. To zimozielona krzewinka, niska i mocno rozrastająca się; kwitnie na biało. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej czuje się w przepuszczalnym podłożu. Aby osiągnąć efekt dywanowy, pięciornik ten należy sadzić w rozstawie co 30-40 cm.
 
W ciężkiej i mocno zbitej glebie pięciorniki mają trudności z prawidłowym rozwijaniem korzeni i rozłogów. W takich warunkach brakuje też powietrza, a przy nadmiarze wilgoci rośliny gniją. Podłoże w tym fragmencie ogrodu coraz bardziej osiada, staje się zbite i nieprzydatne do uprawiania roślin. Dlatego w planach jest rozluźnienie gleby: część tej ciężkiej, gliniastej zostanie wywieziona i zastąpiona mieszaniną piasku i torfu lub ziemi kompostowej. Na szczęście spora część nawierzchni ogrodowych pokryta jest grubą warstwą żwiru, która chłonie wodę deszczową pozwalając jej przesiąkać w głębsze warstwy ziemi.
 
Pomimo gliniastego i zanieczyszczonego gruzem podłoża, w wielu miejscach udało się stworzyć optymalne stanowiska dla roślin. Jednym z ciekawszych okazów jest parocja perska (Parrotia persica), nazywana w niektórych krajach drzewem żelaznym z uwagi na bardzo ciężkie drewno. Chociaż w założeniach były głównie polskie rośliny, ale parocja przyjęła się i wygląda bardzo ładnie. Parocja najczęściej ma pokrój krzewu i dorasta do 10 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste, podłoże o odczynie lekko kwaśnym, żyzne, przepuszczalne dla wody lecz utrzymujące wilgoć. Młode krzewy po posadzeniu warto zabezpieczać na zimę, ponieważ są wrażliwe na mróz.
 
Pośród krzewów kwitnących najwięcej jest krzewuszek, które rosną w pasie rabat przy ogrodzeniu. Kolorem kwiatów pasują do nich jednoroczne, sadzone co roku wiosną, lobelie kardynalskie. Pod koniec lata kwitną zawilce japońskie – jedne z bardziej lubianych tutaj kwiatów. Niezawodne są liatry kłosowe (Liatris spicata). Występują w wielu miejscach tworząc różowe bukiety. Lubią dużo słońca, podłoże przepuszczalne dla wody, nawet suche. Na żwirowej rabacie mają wyborne warunki. Takie stanowisko odpowiada również jukom, które w lipcu także obficie kwitną. We wrześniu juki są już oczyszczone z przekwitłych kwiatostanów. Natomiast liatry jeszcze nie. Nasiona wręcz same wysypują się z pękających kłosów i rozsiewają po okolicy. Jeśli chcemy zatrzymać niekontrolowaną ekspansję tego gatunku, można ścinać kwiatostany zaraz po przekwitnięciu.
 
W żwirowej nawierzchni ułożone sią pasy z wygodnej do chodzenia kostki – to ciągi komunikacyjne, którymi można dojść niemal w każde miejsce ogrodu. Pasy z kostki brukowej spełniają nie tylko funkcję komunikacyjną. Tworzą też ciekawy rysunek na planie ogrodu. Równoległe, poprzesuwane względem siebie linie wprowadzają dynamikę i jednocześnie wpływają na odbiór przestrzeni. Patrząc na ogród wzdłuż pasów perspektywa optycznie się wydłuża, a w poprzek skraca.
 
Jak skonstruować pasy, aby podczas chodzenia nie rozsuwały się? Kostki są ułożone na zagęszczonej podsypce piaskowo-cementowej, po czym wzmocnione opaską z betonu. Rozwiązanie ma za zadanie spinać elementy i pozwala na trwałe zachowanie zaprojektowanych linii komunikacyjnych.
 
W ogrodzie są też inne ciekawe patenty projektowe. Jednym z nich było ukrycie ściętego narożnika działki, bo takie miejsce burzy harmonię kompozycji i może dominować w ogrodzie. Tu wykorzystano efekt bujności – ścięty róg działki zasłaniają sosny czarne, jałowce chińskie ‘Spartan’ i kosodrzewina. W kompozycji są też miskanty i funkie – te bardzo zwracają uwagę. Także elementy ozdobne, takie jak rząd donic z jukami oraz prosta linia rabaty, odwracają uwagę od skośnej granicy działki. Znaczenie ma również kolorystyka roślin. Ciemne iglaki w tle i bardzo jasne funkie na pierwszym planie, potęgują efekt głębi wydłużając optycznie perspektywę zestawienia.
 
W kompozycji występuje też miskant ‘Gracillimus‘ (Miscanthus sinensis). Ma lekki i zwiewny pokrój, dlatego dobrze prezentuje się pomiędzy gatunkami o silnej budowie pędów czy liści. Natomiast w przedogródku, przy bramie, rośnie miskant (Miscanhus x giganteus) o monumentalnym pokroju. Pełni rolę typowo reprezentacyjną. W początkowej fazie projektowania ogrodu było tutaj planowane drzewo. Miało być to coś, co podkreśli fasadę. Stanęło właśnie na trawach.
 
Miskant olbrzymi jest mieszańcem miskanta chińskiego i cukrowego ale na szczęście tworzy zwarte kępy, nie odziedziczył cechy ekspansywności po miskancie cukrowym. Dlatego zmieści się w małej przestrzeni przed domem.
 
W tej chwili w ogrodzie jest mniej więcej tyle samo gatunków liściastych co iglastych. Każde z ogrodowych wnętrz jest nimi starannie zagospodarowane. Również miejsca gdzie zwykle rzadko zaglądamy. Tak jest na przykład w wąskim przesmyku.W przejściu pod ścianą domu gospodarze przechowują drewno kominkowe.Jest tutaj zacisznie, a przez większą część dnia panuje cień. Rośliny są tak dobrane, żeby sobie poradziły w wąskiej przestrzeni i małej ilości światła. Parkan jest porośnięty bluszczem. Z zimozielonych gatunków są jeszcze cisy ‘Fastigiata’ i posadzone w asymetrycznym szyku formowane bukszpany.
 
Jedyną rośliną o sezonowych liściach w tym zestawieniu jest kruszyna pospolita ‘Asplenifolia’ (Frangula alnus). Odmiana o bardzo cienkich i delikatnych liściach, dorastająca do 3 m wysokości. To roślina, która radzi sobie niemal wszędzie, na każdej glebie. Jest ona ażurową przeciwwagą dla formowanych bukszpanów. Gatunki o małych liściach i ażurowych, delikatnych koronach dobrze sprawdzają się w wąskich przejściach. Optycznie nie przytłaczają swoją masą i tym samym nie zasłaniają pozostałym roślinom resztek światła.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni odc. 646/HGTV odc. 24
Pani Moniko. Mam w ogrodzie bardzo ciężką ziemię a juki w niej wspaniale rosną. Lepiej, niż w kącie działki, gdzie ziemia jest przemieszana z piaskiem. Nigdy nie chorowały i wspaniale zimują bez zabezpieczeń (mieszkam na najmroźniejszym w zimie Podkarpaciu). Może te rośliny kojarzą się z półpustynnym klimatem, ale dla mnie to rośliny nie do zdarcia. Odrastają z pozostawionych korzeni po przesadzeniu nawet.
2021.11.27
~ Alina
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni odc. 646/HGTV odc. 24
Niestety juki nie znoszą ciężkiej ziemi, trzeba by mocno zdrenować glebę pod nimi.
2021.11.27
~ Monika
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni odc. 646/HGTV odc. 24
Naprawdę ogród godzien podziwu. Wszystko pięknie. Moja rada by było bardziej śródziemnomorsko: usunąć ten żywopłot i zastąpić go żywopłotem z oliwnika lub rokitnika, łatwiejsze w uprawie. Srebrzyste liście kojarzą się z suchym klimatem: trawami, drzewami oliwnymi...A ta rabata z wilgotną ciężką ziemią może być obsadzona jukami, bo one też dają wyobrażenie Południa, ale jednocześnie są bardzo tolerancyjne co do gleby.
2021.11.27
~ Alina
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni (odc. 646)
https://sprzedajemy.pl/meble-ogrodowe-rattanowe-orientalne-wroclaw-a1d299-nr37462937 oferta juz sprzedana , ale może maja więcej takich zestawów pozdrawiam
2021.11.27
~ ogrodnicka
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni (odc. 646)
http://www.eogrod.pl/nowoczesne-meble-wiklinowe-od-varaschin/ Pani Asiu znalazłam taką strone w internecie jest tam podobny fotel
2021.11.27
~ ogrodnicka
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni (odc. 646)
Fotel ciekawy w kształcie , ale czy równie wygodny? Podziwiam konsekwencję właścicielki w komponowaniu i doborze kolorów, ja jestem zbyt wielkim amatorem ciekawostek żeby poprzestać na geometrycznej powtarzalność i jednym czy dwom kolorach. Ale ciekawie poglądać inne rozwiązania w ogrodach i taki ład( u mnie kolorowy rozgardiasz)
2021.11.27
~ ogrodnicka
Re: Żwirowy ogród z motywami czerwieni (odc. 646)
Zakochałąm się w tym fotelu, na którym siedzie Pani Maja, nic takiego nie mogę znależć, ktoś coś?
2021.11.27
~ Asia

Poprzedni odcinek

Leśny ogród z paprociami  odc. 645/HGTV odc. 23

Leśny ogród z paprociami odc. 645/HGTV odc. 23

Odwiedzamy leśny ogród z kolekcjami paproci i żurawek, a także oczkiem wodnym i zakątkiem japońskim.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg