Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Trawnik - ostatnie jesienne prace (AO odc. 657)

dodano: 22.10.2017

Koniec października to dobry termin na ostatnie w tym sezonie prace przy trawniku.

Koniec października to dobry termin na ostatnie w tym sezonie prace przy trawniku. Właśnie o tej porze warto wykonać wertykulację. Zabieg ten polega na pionowym nacięciu darni na głębokość około 5-7 cm. Jego celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Wertykulacja jest dużo skuteczniejsza jesienią niż wiosną. Murawa jest bardziej zwarta i nie następuje nadmierne jej rozrywanie.
 
Po nacięciu trawnika można przygotować mieszankę nasion traw i wykonać dosiewkę. Zabieg ten należy wykonywać każdego roku. Na trawniku z czasem wymierają szlachetne gatunki trawy i gdy pozostawimy puste placki gleby, w ich miejsce pojawią się chwasty i trawy z okolicznych łąk. Jesienią, kiedy ziemia jest jeszcze nagrzanai zasobna w wilgoć, nasiona dużo szybciej kiełkują i zdążą się przygotować do zimy. Trawy są roślinami tolerancyjnymi na niską temperaturę w okresie wschodów. Większość gatunków traw jest odporna na przymrozki.
 
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wałowanie. Powinno się je wykonywać trzykrotnie w czasie sezonu. Ma ono za zadanie dociśnięcie darni do podłoża, pobudzenie traw do wzrostu oraz zwiększenie podsiąkania wody. Zabieg przeprowadza się walcem ogrodowym, który przed pracą napełniany jest wodą lub piaskiem. Ciężar wału powinien wynosić od 75 kg do 100 kg.
Ważną sprawą jest sposób prowadzenia wału po murawie. Należy to robić tak, aby nie powtarzać linii wałowania i nie utrwalać powstałych zagłębień w trawniku. Do tego nie należy zatrzymywać wału zbyt długo w jednym miejscu. Dlatego ogrodnicy wałują krzyżowo, a raz na jakiś czas ukośnie lub prowadząc urządzenie po spirali.
 
Wałowanie może nadać trawnikowi atrakcyjny wygląd. Przez przygniatanie liści traw, w różnych kierunkach, można tworzyć pasy lub szachownice.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Trawnik - ostatnie jesienne prace (AO odc. 657)
Jak się skorzysta z pomocników to prace w ogrodzie idą szybko i sprawnie. Do podlewania mam automatyczne zraszacze, a do koszenia robota wiper premium, więc się przy tym nie namęczę, a do pozostałych prac przed zimą angażuję męża i dzieciaki.
2021.11.28
~ andzia

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg