Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dorodny bambus (AO odc. 659)

dodano: 05.11.2017

W ogrodzie państwa Koziełów rośnie niezwykle okazały bambus: fargesja.

Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie państwa Koziełów z Dębicy. Uwagę poświęcamy bambusom z rodzaju Fargesia, które gospodarze uprawiają od jedenastu lat. Roślina rośnie w podłożu gliniastym, tworzy zwartą kępę i prezentuje się nader okazale. Bambus fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) wytrzymuje niskie temperatury jednak pod warunkiem, że powietrze jest dość wilgotne. Tutaj warunki są sprzyjające ponieważ ziemia dobrze utrzymuje wilgoć, w ogrodzie są zbiorniki wodne, poza tym bambus ma zaciszne stanowisko. Bambus ten dwa razy już wymarzł, ale odbił od korzenia i rośnie nawet 4-6 m w ciągu sezonu.
 

Bambusowa kępa od czasu posadzenia rozrosła się do prawie pięciu metrów szerokości. Właściciel musi utrzymywać ją w ryzach, ponieważ zajęłaby trawnik i przejście do innej części ogrodu. Pan Krzysztof Kozieł podkreśla, że to roślina bardzo ekspansywna, ale wystarczy kilka razy skosić jej odbijające pędy kosiarką, by utrzymać ją w ryzach.
 
Co ważne, jej opadające suche okrywy liści pełnią podwójną funkcję. Po pierwsze zimą ta kilkucentymetrowa warstwa stanowi izolację i roślina mniej przemarza. Po drugie, zawierają krzemionkę, potrzebną do dalszego wzrostu. Od wiosny do lata bambus można dokarmiać nawozami zawierającymi azot, co powoduje ich bujny wzrost. Warto wiedzieć, że zbyt duża dawka azotu, wpływa na słabszą mrozoodporność rośliny.

Co roku jesienią pan Krzysztof wycina część bambusowych pędów. Są one sztywne, twarde, a po wysuszeniu bardzo trwałe. Powstają z nich podpory dla roślin, a także elementy ogrodzenia.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg