Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zabezpieczanie oczka przed opdjącymi liśćmi (AO odc. 660)

dodano: 12.11.2017

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmujemy się zabezpieczaniem oczka wodnego przed opadającymi z drzew liśćmi.

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmujemy się zabezpieczaniem oczka wodnego przed opadającymi z drzew liśćmi. To bardzo ważne, ponieważ gromadząca się na dnie zbiorników masa organiczna gnije, a powstające przy tym gazy zatruwają całe środowisko wodne.
 
Jesteśmy w ogrodzie u pana Przemka Gronowskiego i podglądamy jak radzi sobie z tym problemem. Jedna z jego sadzawek znajduje się pod koronami orzechów włoskich, które co roku pięknie przebarwiają się na złocisty kolor. Niestety opadające listowie zasypuje nie tylko oczko wodne, ale też trawnik i rabaty kwiatowe. Warto wiedzieć, że orzechowe liście zawierają garbniki i bakteriobójcze substancje, które spowalniają ich rozkład, a potem przenikają do podłoża. Dlatego nie powinno się ich zostawiać na rabatach, a tym bardziej pozwalać na gnicie w wodzie. Zbieramy je z powierzchni sadzawki zanim opadną na dno zbiornika.
 
Idealnym narzędziem do wyławiania liści są szerokie grabie do trawnika typu wachlarzowego. Mają delikatne, sprężyste zęby z tworzywa, które nie niszczą rosnących w oczku roślin. Oczyszczoną tym sposobem sadzawkę pan Przemek co roku zabezpiecza przed liśćmi, które jeszcze nie pospadały z drzew. Wykorzystuje w tym celu siatkę do ochrony upraw przed ptakami. Ma ona oczka szerokości około dwóch centymetrów i wykonana jest z polipropylenu. Siatka jest elastyczna, lekka i odporna na kontakt z wodą. Najważniejsze, że nie namaka i nie staje się przez to cięższa. 
 
Podczas montowania siatki na zbiorniku, trzeba ją napiąć tak, żeby nie leżała na wodzie. Aby to osiągnąć, właściciel sadzawki zaczepia jej końce w kilku miejscach o wystające elementy nabrzeża. Teraz spadające liście nie dotykają lustra, nie nasiąkają wodą i nie uwalniają szkodliwych związków chemicznych do jej toni. 
 
Rozciągnięta nad zbiornikiem siatka nie psuje jego wyglądu. Ma ciemnozielony kolor i tym samym dobrze się maskuje na tle roślin wodnych.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg