Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jaką wybrać choinkę? (AO odc. 662)

dodano: 26.11.2017

Ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia, niedługo wiele osób stanie przed dylematem, czy kupić choinkę ciętą, czy zdecydować się na drzewko w donicy, żeby posadzić je potem w ogrodzie. Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy u specjalistów.

Tym razem w Akademii Ogrodnika odwiedzamy szkółkę roślin państwa Tomżyńskich, specjalizującą się w produkcji roślin iglastych. Ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia, niedługo wiele osób stanie przed dylematem, czy kupić choinkę ciętą, czy zdecydować się na drzewko w donicy, żeby posadzić je potem w ogrodzie. Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy właśnie u specjalistów.
 
W Polsce tradycyjnie na choinkę wykorzystywany jest świerk. Pan Gabiel Tomżyński zdradza, że z jego obserwacji wynika, że najlepiej sprawdza się świerk serbski i jego odmiany: gatunek ten dobrze znosi przesadzanie, nawet z małą bryłą korzeniową, łatwo regeneruje się na wiosnę. Szkółkarz poleca też świerki srebrne. Są ostre, kłujące, trudne do ubrania ale np. odmiana ‘Edith’ (Picea pungens) ma nieco bardziej miękkie igły. Z kolei sosny trudniej się przyjmują i nieco gorzej znoszą warunki domowe. Jeśli jednak się na nie decydujemy, warto wybrać sosnę pięcioigłową: będzie gęstsza.
 
Takie iglaste drzewko, mające pełnić rolę choinki, warto kupić w sklepie ogrodniczym, a nie na świątecznym kiermaszu. Wtedy wiadomo, że będzie miało dobrze przekorzenioną bryłę, a to niemal gwarancja, że roślina przyjmie się w ogrodzie bez problemu.
Trzeba też pamiętać, że aby roślina dobrze potem rosła w ogrodzie, musi mieć odpowiednie proporcje korony do bryły korzeniowej.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak długo choinka może stać w ciepłym domu: dla rośliny to klimat niemal tropikalny. Jeśli postoi w domu za długo, zacznie rosnąć, a po wyniesieniu na mróz – zmarznie. Dlatego najlepiej trzymać choinkę w domu niezbyt długo: tydzień do 10 dni. Potem nie można drzewka od razu wystawiać na mróz, najlepiej na początek wystawić je do chłodnego pomieszczenia, np. garażu i poczekać na odwilż.

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg