Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Brzozowy parawan (AO 663/ HGTV seria 2 odc 1)

dodano: 04.03.2018

Oto ciekawy pomysł na płot - lub parawan - formowany z pni drzew.

W Akademii Ogrodnika przedstawiamy nietypowy żywopłot, który sześć lat temu powstał jako plecionka z 30 brzóz pożytecznych odmiany Doorenbosa (Betula utilis).
 
Bryły korzeniowe drzewek posadzono w ziemi pod kątem 45 stopni. Drzewa krzyżują się, a jak wyjaśnia pomysłodawca konstrukcji,  Gabriel Tomżyński (właściciel szkółki drzew i krzewów z Częstochowy), chodzi o to, by drzewa z czasem się zrosły w miejscach, w których się dotykają. W tych właśnie miejscach wytworzy się tkanka przyranna, która stopniowo połączy oba pnie. Na razie na łączeniach drzewa się połączone jeszcze sztucznie, wzmocnione specjalną żyłką, która nie wrasta w korę, ale przytrzymuje pnie tak, by się mocno dotykały.  
 
Tuż po posadzeniu plecionka z młodych cienkich drzewek musi być wzmocniona dodatkową gęstą konstrukcją. Początkowo był to stelaż z bambusa, ale przy bardzo silnym wietrze konstrukcja się połamała. Teraz brzozową plecionkę utrzymuje gruba żerdź poprowadzona górą i podparta w kilku miejscach pionowymi kołkami. 
 
A zamysł na całość jest dość oryginalny: do wysokości 1,5m drzewa będą prowadzone tak, by tworzyły kratkę, ale potem gospodarz pozwoli im rosnąć swobodnie, w formie drzewiastej. 
 
Do wykonania takiego parawanu można wykorzystać te gatunki drzew, które się łatwo zrastają, czyli oprócz brzóz np. lipy, klony czy buki.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg