Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wysiew pomidorów (AO 665/ HGTV odc 3. seria 2018)

dodano: 18.03.2018

Wielu właścicieli ogrodów, jeszcze przed inauguracją wiosennego sezonu, rozpoczyna uprawę roślin w domu.

Wielu właścicieli ogrodów, jeszcze przed inauguracją wiosennego sezonu, rozpoczyna uprawę roślin w domu. Pani Agnieszka Tokarczyk w lutym i w marcu wysiewa pomidory w specjalnym namiocie uprawowym. Stosuje światło LEDowe o różowym zabarwieniu, imitujące barwę promieni Słońca. Młode roślinki doświetlane są ze wszystkich stron dzięki odbijającym światło białym ścianom namiotu.
 
Pani Agnieszka uprawia sadzonki przez 6 tygodni. Wysiewa nasiona kupione od małych producentów przez internet – oferują oni ciekawe odmiany.
 
Zanim posiejemy nasiona, warto zainwestować w dobrą ziemię. Do siewu i pikowania warto wykorzystać gotowe, kupne podłoże, bo jest skomponowane tak, by rozrastał się system korzeniowy rośliny.
 
Po wysiewie w namiocie musi być ciepło i wilgotno. Pomagają w tym okrycia kuwet, na których skrapla się woda, a pod kuwetami są maty grzewcze, dzięki którym podłoże jest ciepłe.
 
Po dwóch tygodniach siewki pomidorów nadają się już do pikowania. Pani Agnieszka przesadza je do doniczek z bryłką korzeniową – dość głęboko, bo tam, gdzie jest ziemia, wyrosną nowe korzonki. Po 4 tygodniach przesadzi je ponownie: obrywa dolne liście, czyli liścienie i sadzi głęboko, aż pod pierwszą parę liści właściwych. To znowu pobudzi rozrost kolejnych korzonków.
 
Przepikowane pomidory, żeby się wzmocniły, wymagają nawożenia. Pani Agnieszka nawozi, gdy zaczynają blednąć liście szczytowe sadzonek, dodając nawozu do wody. Podlewa jednak oszczędnie, niezbyt często i przypomina, że najczęstszym błędem na tym etapie uprawy jest przelewanie roślin.
 
Co roku Pani Agnieszka wysiewa też nasiona innych warzyw – między innymi ogórków i dniowatych. Ponieważ – w przeciwieństwie do pomidorów – ogórki nie znoszą pikowania, pani Agnieszka wysiewa po kilka nasion do specjalnych doniczek, które się potem rozłożą w glebie.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg