Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Iglaki na tarasy (AO 666/ HGTV odc 4. seria 2018)

dodano: 25.03.2018

Jak wybrać iglaka do donicy na tarasie lub balkonie? Odwiedzamy szkółkę drzew i krzewów w Częstochowie.

Gdy zacznie się wiosna, wiele osób będzie planować aranżacje na tarasach i balkonach. Nie jest łatwo dobrać odpowiednie gatunki do donic, dlatego w Akademii Ogrodnika odwiedzamy szkółkę drzew i krzewów w Częstochowie, specjalizującą się w produkcji gatunków iglastych. Współwłaścicielka szkółki, Magdalena Tomżyńska, zaznacza już na początku, że często nie ma lepszego rozwiązania niż iglaki. Ze względu na to, że w naszym klimacie sezon wegetacyjny nie jest zbyt długi i wiele miesięcy nie możemy się 
cieszyć ani liśćmi ani kwiatami…
 
Na wyższych piętrach panują dość trudne warunki – na jakie rośliny się zdecydować? Magda poleca przede wszystkim iglaki karłowe. Ich wybór jest spory, głównie są to świerki i sosny, czyli nasze rodzime gatunki. Ich odmiany rozmnażane są zazwyczaj przez szczepienie. To oznacza, że mają korzenie z roślin w pełni mrozoodpornych, a część nadziemna to spory wachlarz odmian do wyboru.
 
Wiele oryginalnych karłowych form pozyskuje się z tak zwanych czarcich mioteł – to pojawiające się czasem na drzewach bardzo gęste skupiska pędów, znacznie różniących się wyglądem od reszty rośliny. Stanowią one doskonały materiał do selekcjonowania nowych odmian. Popularne są one na przykład w Czechach, skąd pochodzi sporo uprawianych w Polsce odmian karłowych – jak na przykład sosna kosodrzewina ‘Hnizdo’ (Pinus mugo) o bardzo zwartym pokroju.
 
Ciekawa jest też karłowa odmiana sosny bośniackiej ‘Smidtii’ (syn. ‘Schmidtii’) (Pinus heldreichii), rosnąca niezwykle powoli – po niemal stu latach osiąga dopiero około 2 m średnicy.
 
Jeśli chcemy utrzymać roślinę iglastą przez lata, warto od razu posadzić ją do sporej donicy i pamiętać, że na balkonie jest ona bardzo narażona na działanie wysuszającego wiatru. Dlatego należy ją osłonić i podlewać nawet zimą – jeśli tylko pozwoli na to pogoda.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg