Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)

dodano: 12.11.2017

Nad starorzeczem Bugu leży niewielka miejscowość Popowo Parcele. Miejsce to upodobali sobie na ogrody działkowe mieszkańcy Warszawy i pobliskiego Serocka. Tu znajduje się ponad 20-letni ogród, jedyny w swoim rodzaju – niezmienny w wyglądzie przez 4 pory roku, ponieważ królują w nim iglaki i kamień.

Nad starorzeczem Bugu leży niewielka miejscowość Popowo Parcele. Miejsce to upodobali sobie na ogrody działkowe mieszkańcy Warszawy i pobliskiego Serocka. Tu znajduje się ponad 20-letni ogród, jedyny w swoim rodzaju – niezmienny w wyglądzie przez 4 pory roku, ponieważ królują w nim iglaki i kamień. Właściciele nazywają go „Ogrodem pod Gniazdami”. Prowadzi do niego piękna lipowa aleja, przy ulicy Bocianiej. Już samo ogrodzenie zwraca tu uwagę: potężna, drewniana brama i żywotnikowy szpaler, którego monotonię przełamują drewniane pale.
 
Dla pana Janusza Skibińskiego, jego żony Agnieszki i jej rodziców, ogród to miejsce, gdzie spędzają wakacje i weekendy. Głównym twórcą i duszą całego założenia jest pan Janusz. Osobiście nadzoruje powstawanie różnych zakątków i pracuje nad strzyżonymi formami, których nie brakuje w ogrodzie. Na przykład zakątek z ogniskiem otaczają wysokie jałowce, którym usunięto dolne gałęzie. To popularna odmiana ‘Skyrocket’ o niebieskozielonych igłach.
 
Działka ma dosyć regularny kształt trapezu. W pobliżu bramy znajduje się koliste rondo a dalej dom otoczony kamiennymi ścieżkami. W narożniku pan Janusz zaprojektował wyniesioną kaskadę z wodnymi schodami. Przy ogrodzeniu ważnym elementem jest wigwam z tuj, a w przeciwległym narożniku wyjście za płot do zewnętrznego ogrodu. Przy nim znajduje się domek na drzewie, a dalej krąg na ognisko i kolejna kaskada z zakątkiem o nazwie „Memento mori”. Dużą część działki zajmuje staw z mostkiem. Kamienne ścieżki prowadzą jeszcze do altany i ukrytej w kolejnym narożniku kaskady z rzeźbami.
 
Pan Janusz tworzy swój ogród tak, by cały był widoczny niemal z każdego punktu. Dba nawet o to, by korony drzew były ażurowe i przycina je nieco. Uważa, że zbyt masywne korony zasłoniłyby ogród i robiłby on wrażenie mniejszego. Drzewom można też przy okazji nadać nowy, ciekawy kształt. W ogrodzie jest też bardzo mało roślin liściastych; pan Janusz sądzi, że tracąc liście, tracą cały swój urok. Do ogrodów poleca przede wszystkim długowieczne i odporne cisy a także bukszpany.
 
W ogrodzie prawie każde drzewo w jakiś sposób uformowane. Są tu piękne spirale tworzone nie tylko z cisa ale również z żywotników. Sąsiadują z nimi bukszpanowe obwódki, które podkreślają przebieg ścieżek. Formowaniu poddawane są krzewy oraz duże drzewa, takie jak sosny czy świerki. Dzięki temu ogranicza się ich wzrost i odsłania niższe partie ogrodu.
 
Niektóre formy intrygują swoim wyglądem i przeznaczeniem - tak jak grupa żywotników zrośniętych wierzchołkami. Te cztery rośliny posadzono koło siebie, a po latach zaczęły tworzyć wigwam. Obok uwagę przyciąga ogrodzenie z drewnianych bali, wśród nich znajdują się też słupy z wyrzeźbionymi portretami królów – jest ich 14, a na każdym jest jeszcze data urodzin i śmierci monarchy.

Niezmiennym w wyglądzie, zimozielonym roślinom, towarzyszą kamienne budowle. W sąsiedztwie domu są to murki i schody wykonane z łupanych kamieni o ostrych brzegach. W dalszej część założenia gospodarz zdecydował się na elementy powstałe z całych brył łączonych zaprawą betonową. Z otoczaków zbudowane są również rozległe wodne kaskady. Choć po ich stopniach płynie woda, można po nich swobodnie przejść – to celowy zabieg, by nie zamoczyć butów.
 
Pomysł na strumień, po którym można chodzić, pojawił się już w trakcie prac. Powstawała górka ze stopniami i okazało się, że nadaje się też ona do poprowadzenia ciągu wodnego. Całość działa następująco: pompa pompuje wodę na górę, gdzie woda rozdziela się na dwie strony (dwie ścieżki). Z każdej strony spływa potem do swojego zbiornika, a pod ziemią zbiorniki te są połączone jedną rurą.
 
Biegnące od kaskady kamienne ścieżki oplatają cały ogród. Są tu dwa rodzaje nawierzchni. W większości otoczaki zatopiono w betonowej zaprawie, która po latach porosła mchem, dzięki czemu całość wygląda dosyć naturalnie. W pozostałej części ogrodu kamienie układane są na piasku i obsypane żwirem, gdzieniegdzie kamienne bloki wyrastają bezpośrednio z murawy. Gospodarz postawił na taki właśnie kamień, bo materiał ten pochodzi właśnie z tej okolicy. Tu w okolicy można ze żwirowni łatwo go zdobyć. Zwykłe otoczaki mają swój urok – różną barwę, fakturę. Niestety, z takim kamieniem trudno się pracuje, nie ma równych powierzchni, kantów, boków… Kamieniarze często go unikają.
 
Wędrując po ogrodzie spotkać można kolejne pomysły gospodarza. Jednym z nich jest jałowiec, który jest tak ukształtowany, jakby wspinał się po pniu niedużej sosny. Towarzyszy mu postać zadumanego Jezusa w koronie cierniowej. Uwagę zwraca też daszek nad pompą opleciony przez hortensję pnącą. Roślina zakorzeniona jest w gruncie, ale jej pędy są skracane, by z daleka wyglądała jakby porastała dach. To tworzenia figur pan Janusz wykorzystuje nie tylko krzewy. Przy ogrodzeniu rosną dwa srebrne świerki. Gdy po posadzeniu jedno z drzew pochyliło się w kierunku drugiego, gospodarz utrwalił to odchylenie tworząc kolejną ciekawostkę: „zakochaną parę”.

W końcu ogrodu, gdzie znajduje się druga kaskada, z niewielkim zbiornikiem wodnym, ukryty jest pewien tajemniczy zakątek. Tu pojawiają się dość mroczne dekoracje, stanowiące kontrast do dość pogodnej reszty ogrodu. Gospodarz nazwał go ‘Memento mori’ – śmierć to przecież nieodłączny element życia. Zakątek ten oddzielony jest od reszty ogrodu wysokim, kamiennym murkiem. Na jego końcu jest drewniana samotnia, w której można przysiąść i na chwilę zadumać się nad życiem. Z miejscem tym sąsiaduje drewniana figura Judasza trzymającego kurczowo sakwę ze srebrnikami. Postać Judasza pojawia się jeszcze raz w ogrodowych aranżacjach. Przed bramą znajduje się kapliczka z postacią Jezusa frasobliwego, a na kamieniach, u jej podnóża, wyrzeźbiono 12 apostołów, którzy patrzą na swojego mistrza. Natomiast twarz Judasza jest odwrócona w przeciwną stronę.
 
Ogrodowe rzeźby są autorstwa między innymi rzeźbiarza Leszka Gurby czy Janusza Wędzichy. Wiele z prac powstało na podstawie zdjęć, rysunków; mają kojarzyć się z ludzkim życiem i z historią. Kamieniarstwo to trudny fach. Mieliśmy okazję zajrzeć do pracowni Leszka Gurby, który już trzeci dzień tworzył kolejne zamówienie dla pana Janusza. Głowa fauna, która wyłaniała się z dużego kamienia polnego, ma być wykończeniem kaskady. Po obróbce tarczami i dłutami pneumatycznymi kolejnym etapem jest płomieniowanie krawędzi. Proces ten polega na ogrzaniu powierzchni palnikiem do bardzo wysokiej temperatury. Powoduje to drobne pękanie i łuszczenie się wierzchniej warstwy kamienia na głębokość 3-4 mm. Dzięki temu uzyskuje się inny kolor i fakturę materiału. Po zakończeniu płomieniowania kamień oczyszcza się szczotkami.
 
Pan Leszek przyznaje, że zarówno on, jak i koledzy po fachu dość niechętnie pracują w kamieniu polnym. Są one zwietrzałe, spękane – trzeba zdjąć wierzchnią warstwę kamienia. To sporo pracy, ale efektu są bardzo ciekawe.
 
Dziełem pana Leszka są również ogrodowe kamienie z nazwami roślin. Gospodarz zamówił je specjalnie z myślą o gościach, którzy odwiedzają działkę. Udało się podpisać ponad 40 gatunków, chociaż w wielu miejscach zastosowano skrócone nazwy. Dlatego glediczję trójcierniową, zwaną popularnie iglicznią, odmiany ‘Rubylace’ (Gleditsia triacanthos) podpisano „iglicznia różowolistna”. To jedno z niewielu drzew liściastych na działce. Ma liście w brązowozielonym kolorze, a jesienią przybierają one barwę pomarańczowo-czerwoną.
 
Tłem dla drzew i krzewów jest murawa, wypełniająca powierzchnię pomiędzy ścieżkami. Ze względu na słabą glebę nie da się tu utrzymać tradycyjnego trawnika. Gospodarz nie podlewa tych miejsc ani ich nie nawozi. Są one tylko koszone dwa lub trzy razy w sezonie. Jedyne rośliny, które doskonale radzą sobie w takich warunkach to sucholubne dzikie gatunki, między innymi jastrzębiec kosmaczek. W wielogatunkowym trawniku pojawiają się małe niespodzianki – to duże bryły szkła, przypominające kryształy. W niektórych miejscach widać przez nie nawet korzenie roślin.
 
W kilku miejscach w ogrodzie zwraca też uwagę ściółka – z węgla, ale nie spotykanego czasem w ogrodach brunatnego, ale kamiennego. Drobny węgiel kamienny podobnie jak inne ściółki hamuje wzrost chwastów, zatrzymuje wilgoć oraz ciepło dzięki nagrzewaniu się od słońca. Rabata z węglem sąsiaduje z dużą, drewnianą altaną. Latem tutaj gospodarze urządzają biesiady i jedzą posiłki. Takich miejsc do wypoczynku w całym ogrodzie jest więcej. Nad stawem, w cieniu wysokiej wierzby płaczącej, znajduje się huśtawka, z której można obserwować całą taflę wody. Państwo Skibińscy często kąpią się w tym dużym zbiorniku, a nawet pływają łódką o wdzięcznej nazwie „Cyraneczka”. Staw jest bardzo duży, betonowy, ale sprawia wrażenie naturalnego.
 
Prace przy budowie stawu rozpoczęto od przygotowania odpowiedniego wykopu. Na dno ułożono włókninę ochronną i folię. Kolejną warstwą była siatka na niewielkich dystansach, którą zalano betonem. Po jego związaniu, powtórzono całą procedurę aby uzyskać następną warstwę siatkobetonu. Kiedy całość związała, powierzchnię pomalowano wodoodporną farbą.
 
W wodzie nie ma roślin, ale otaczają one staw i tworzą malowniczą oprawę. Co kilka lat staw trzeba czyścić z osadu i mułu. Ponieważ nie ma roślin, wystarczy wypompować wodę i oczyścić dno; można też od razu odmalować dno. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale trwałe. A osoby przechodzące po mostku mogą jeszcze dojrzeć zatopioną w toni wody rzeźbę.
 
Zagospodarowawszy teren działki, pan Janusz, swoją energię poświęcił na jej otoczenie. Za ogrodzeniem kryje się inne królestwo – tak zwany ogród zewnętrzny. Tu trafiły rośliny, który były wysadzane z obszaru ogrodu. Gospodarze oczyścili też teren. Ponieważ prawo zabrania grodzenia terenu w odległości 1,5 metra od cieku wodnego, pomiędzy poszczególnymi działkami powstał pas zieleni. Na brzegiem każdy, kto ma na to ochotę, może pospacerować czy też wędkować. Jednak, żeby był to teren dostępny, trzeba o niego zadbać. Ścieżki nad rzeczką narażone są na uszkodzenia, ponieważ skarpy często podmywa woda. Dlatego pan Janusz zdecydował się wykonać je ze zbrojonego siatką betonu a w ich brzegi wtopić otoczaki. Przy ogrodzeniu powstały też kamienne schody z charakterystyczną rzeźbą ręki oraz mostek, który łączy oba brzegi. Tutaj też wykorzystano technologię zbrojonego betonu. Takie zabezpieczenia są konieczne, gdyż rzeczka potrafi być kapryśna, a jej poziom uzależniony jest od przepływającego w pobliżu Bugu, z którym połączona jest zespołem rowów melioracyjnych. Kłopoty sprawiają też czasem bobry.
 
Nad rzeczką pojawia się często jedyny stały mieszkaniec działki – wiewiórka Rudka. Mieszka ona w jednym z domków zwanym głową Trygława. Otwory w tej rzeźbie są trochę za duże dla ptaków i te niechętnie ją zasiedlają, ale dla niewielkiego gryzonia to wygodna siedziba. Wielkim miłośnikiem i obserwatorem zwierząt jest teść gospodarza – pan Janusz Gadomski.
 
Przy okazji dowiedzieliśmy się, skąd nazwa ogrodu: są tu trzy bocianie gniazda; pierwsze powstało w 2001 roku. Pan Janusz prowadzi nawet kronikę bocianiego życia ogrodu. Oprócz bocianów, w ogrodzie pojawiają się też sroki, szpaki, sikorki… Do obserwacji ptaków często wykorzystywany jest „Domek pod Modrzewiem”, czyli duża ambona, kiedyś służąca dzieciom do zabawy. Obecnie to ulubione miejsce gospodarza na bezkrwawe łowy z lornetką. Kiedyś gospodarze wabili też ptaki dokarmiając je.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
87%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
No, rzeczywiście mieszane uczucia. Z jednej strony podziwiam właściciela za pracowitość i umiejętność stworzenia sobie swojego świata (spójna koncepcja, konsekwencja w realizacji, oryginalny pomysł, ciekawe rzeźby i detale, z pewnością niezwykły, niepokojący klimat). Z drugiej... dobija mnie brak życia (nie chodzi mi tu teraz nawet o rośliny, ale o chociażby owady), brak ruchu i miejsc o odrobinę lżejszej konstrukcji (mógłby być kawałek łąki z europejskimi trawami, górskimi ziołami, pierwiosnkami, dzikimi storczykami albo wrzosowisko, ale takie nie przeładowane, prawdziwe), brak zmian związanych z porami roku (akurat choćby kilka niewybrednych, dobrze dobranych gatunków drzew i krzewów - brzozy, jarzębina, dziki bez itp. zapewniłyby krople koloru, a zimą można przecież podziwiać szkielet drzew, wtedy najlepiej można dostrzec ich pokrój, ja na przykład uwielbiam obserwować tę strukturę ogrodu). Do tego ogrodu kamień w dużej ilości pasuje, tylko te części pionowe mogły by być bardziej naturalne (duże bloki skalne, rumowiska lepiej by się prezentowały, no ale z kamienia polnego się tego nie uzyska) Ktoś tu napisał, że ogród męski - zgadzam się w pełni, a ktoś, że kojarzy mu się z siedliskiem górskich trolli - też się zgadzam. Ogród jest surowy i to ma swój urok, ale tą surowość podkreśliłaby odrobina dzikości (taki krajobraz jak z Sudetów albo Skandynawii). Natomiast nie podoba mi się wychodzenie z ogrodem, zwłaszcza tak specyficznym, odcinającym się od naturalnego otoczenia, poza działkę. Nie zabierajmy przyrodzie wszystkiego. Niech sobie tam spokojnie rosną pokrzywy, łopiany. ostrożenie i kieliszniki. Niech się wije chmiel...
2021.11.28
~ Karola
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
otoczaki w rządkach...beee, ogólnie ogród budzi uczucia mieszane, ale każdy tworzy ogród w którym się dobrze czuje...
2021.11.28
~ Paula
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
cos nietypowego piekne
2021.11.28
~ halina
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Ogrod w klimatach Lichenia . Jak ktoś lubi takie ponure klimaty to ok. Dla mnie nie ale dobrze że pokazuja różne gusta. Pytanie tylko ile razy jeszcze ten sam odcinek będzie pokazany....
2021.11.28
~ Mrc
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
bardzo męski... taki historyczny.. jak i właściciel :) Troche jednak brakuje tam choćby 1 gatunku kwiatków. Może kiedyś się wysieje i nie zostanie skoszony :) Wszystkiego dobrego.
2021.11.28
~ Ola
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
PRAWDZIWE OGRODY to te, których właściciele urządzają je tak aby potomni mogli kontynuować ich zamierzenia. Pozostałe to ogródki, kwiatki, rabatki..przypadkowe nasadzenia o mniej lub bardziej trwałej urodzie najczęściej skazanej po latach na zapomnienie... A to jest właśnie PRAWDZIWY OGRÓD: Ogród Pod Gniazdami
2021.11.28
~ karol
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
I pięknie to Łukasz podsumował. Właściciel ogrodu pozostawia po sobie niezniszczalny ślad.
2021.11.28
~ Stefan
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Ludzie bez pasji tworzenia nie rozumieją pasjonatów...leniwi nie rozumieją pracowitych..obojętni nie rozumieją wrażliwców…. Trudno więc aby jednakowo każdy wszystko widział, oceniał, czuł..był wrażliwy na piękno i ludzką pracę. Ale nie rzucajcie bezmyślnie słów na wiatr by tylko zaistnieć... .. Bo ci co często nie widzą co głośno oceniają niewiele widzieli i ci co nie słyszą co głośno gadają nie wiele słyszeli...a te wg niektórych rzekomo "straszne" czaszki i strzyżone "pokracznie cięte" cisy, kamienie..czy świerki przeżyją..... kiedy po zaistniałych tu krytykach śladu ani nawet wspomnień już nie będzie... by być wtedy jeszcze piękniejszymi niż w tym wyjątkowym wg mnie ogrodzie.. M e M e N t O m O r I . . . m e M e n T o….
2021.11.28
~ Łukasz
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Ale pojechane komentarze!!!! dlaczego nie doceniacie pracy innych ludzi, każdy ma jak chce. Przynajmniej z charakterem. Nie wszędzie musi być kolorowo od kwiatków. A w górach to się zachwycacie krajobrazami z kamieni i iglaków i jest dobrze; czy japońskie ogrody, nad którymi piejecie zza chwytu, bo tak wypada.
2021.11.28
~ Olo
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Brrr, okropny ogród. Ciężki, statyczny, wybetonowany w każdym calu, bez życia. Jedynie wiewiórka się tam zadomowiła. Pan właściciel nawet strumykowi za płotem nie przepuścił. Moje dzieci stwierdziły, że bałyby się tam bawić, pośród tych wszystkich przerażających rzeźb i nieprzyjaznych kamieni. I ten węgiel kamienny jako ściółka... Chwaścik na pewno nie zaburzy takiego ładu i składu. Pani Maju, proszę nas czymś takim nie katować, bo to nie ogród, tylko jakaś betonowa, zbrojona konstrukcja.
2021.11.28
~ Dorota
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Ten ogród nie jest brzydki, ale to ten typ ogrodu, który osiągnie formę godną podziwu za 10-20-30 lat. Jest bardzo obiecująco. Może nie wszystko się podoba teraz, ale np. te wszystkie "wyskubane" drzewa pokażą swoja krasę, kiedy będą bardzo duże. Myślę, że jak Pani Maja odwiedzi to miejsce za 10 lat, to będzie bardziej urokliwie.
2021.11.28
~ Alina
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Każdy ma jakąś wizję swojego ogrodu. Właścicielowi się podoba, a widzowi nie musi. To dobrze, że pani Maja pokazuje różnorodność. Podziwiam ludzi, którzy mają jakąkolwiek pasję tworzenia. Pozdrawiam serdecznie wszystkich widzów i autorów programu.
2021.11.28
~ Maria
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Jestem zdecydowanie na nie. Kinga Z. napisała wszystko co chciałam też napisać. Oglądam Maję w niedzielne poranki-taki rytuał. Przy śniadaniu mąż: " Jak tam Maja?" Ja: "O! jaki śliczny ogród!!!" Dziś: Mąż jw. Ja: "A słyszysz żebym wznosiła ochy i achy?" Obym jak najszybciej zapomniała o tym odcinku.
2021.11.28
~ Gosia
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Tak duże drzewa w ogrodach formują na bonsai w Chinach, w Japonii.... Podziwiam. To jest wszystko dobrze przemyślane i przede wszystkim bardzo pracochłonne. Niespotykany efekt szczególnie w Polsce będzie za kilka..kilkanaście lat kiedy ci, którzy dziś nie dotykają swoich drzew będą już może je wycinać bo ich ogrody nie zmieszczą koron lub wiatr je wywróci albo korony tkwiące wysoko "w chmurach" sprawią, że w ich ogrodzie i tak będą widoczne tylko pnie jak w gęstym lesie. Czas robi swoje a ogrodnik powinien wiedzieć co go czeka jeśli chce mieć ogród dla pokoleń..Amen
2021.11.28
~ andriu
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Dla mnie ten ogród jest niepowtarzalny, bajkowy. Przez te iglaki i staw przypomina mi tajemnicze górskie klimaty. A jak tam zawita mgła to dopiero musi być jak w świecie trolli. Nie ma co krytykować tylko pogratulować gospodarzowi fantazji. Ile pracy i pomysłów (a też i pieniędzy) żeby te rzeźby zamówić u kamieniarza. Znowu Maja mnie zaskoczyła kolejnym sympatycznym pasjonatem. Kocham ten program.
2021.11.28
~ Mirka S.
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Kamień, beton, iglaki... Po serii pięknych, naturalistycznych i zrównoważonych ogrodów, coś TAKIEGO... Szkoda :(
2021.11.28
~ widzKrzysztof
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Dziwne to miejsce. Otoczaki dominują wszystko. Polepione w takiej ilości wyglądają kiczowato. Rzeźby i klimat ogrodu psychodeliczny jakiś. Liści nie lubi bo krzrewy bez nich tracą urok (??). Kwiatów nie lubi. Iglste niby lubi ale tnie je jakoś pokracznie. Kilka tych mniejszych to jak drapaki chore wygląda. A dużym drzewom prześwietla korony bo by mu ogród zasłoniły. A przecież to przesłanianie widoków i dzielenie przestrzeni powiększa ogród. W stawie nie ma życia tylko beton. Oj......było parę ogrodów w Maji które mi się mało podobały. Ale ten wygrywa.
2021.11.28
~ Kinga Z.
Re: Ogród pod gniazdami (odc. 660 / HGTV odc. 38)
Prześmiesznie. Działka na północ od Warszawy a klimat działki jak spod Tater, hej!I To wszystko zasługa wszędobylskiego otoczaka. Można by ogród nazwać kamiennym gniazdem z iglakami. Uwielbiam strzyżone iglaki więc te wszystkie spirale z tuj i podkrzesane jałowce sabińskie przepiękne chociaż wielkie sosny nie pozbawiłabym naturalnego kształtu. Niektóre rzeżby pana artysty (twarze, fauny) przepiękne a czaszki dziwne. Widać że to 100-procentowo męski ogród- niektórzy mężczyźni kochają się w czaszkach jako zdobieniu.
2021.11.28
~ Magda

Poprzedni odcinek

Ptasia enklawa w Dębicy (odc. 659 / HGTV odc. 37)

Ptasia enklawa w Dębicy (odc. 659 / HGTV odc. 37)

W dzisiejszym odcinku gościmy na przedmieściach Dębicy, gdzie gospodarzami są państwo Koziełowie. Miłość do przyrody i wielką pasję ogrodniczą realizują w...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg