Regeneracja trawnika (AO 668/ HGTV odc 6 seria 2018)
dodano: 08.04.2018
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika regenerujemy trawnik po zimie.
Regeneracja trawnika (AO 668/ HGTV odc 6 seria 2018)
Zanim przystąpimy do pierwszego w sezonie nawożenia, murawę trzeba przygotować. Jednym z podstawowych zabiegów jest wertykulacja, a przed zabiegiem dobrze jest trawę skosić. W tym ogrodzie trawnikiem od wiosny do jesieni opiekuje się ogrodnik - Adam Jagodziński. Zauważa, że wilgotność gleby po zimie pozwala wykorzystać optymalnie wertykulator. Nacina on darń, usuwa resztki z ubiegłego roku, a trawnik jest też dobrze przygotowany pod nawożenie.

Przed nawożeniem murawę koniecznie trzeba oczyścić z resztek wyczesanej darni. Do zabiegu dokarmiania trawa powinna być sucha, a gleba wilgotna. Najlepiej wykorzystać nawóz wielkoskładnikowy.

Na małych powierzchniach i w ciasnych zaułkach ogrodu dobrze spisuje się siewnik rotacyjny o krótkim promieniu rozrzutu. Otwarte przestrzenie wymagają używania sprzętu o większych gabarytach.

W wilgotnych, zacienionych miejscach ogrodu na trawniku powstaje mech. Do walki z nim przydaje się nawóz z dodatkiem żelaza. Pamiętajmy jednak, że nawierzchnie utwardzone kamiennymi płytami lub kostką trzeba oczyścić z rozsypanego nawozu zanim spadnie deszcz lub włączymy podlewanie. W przeciwnym razie zawarte w nim żelazo może zabarwić nawierzchnię.