Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Warsztaty sadzenia i cięcia róż (AO 669/ HGTV odc 7. seria 2018)

dodano: 15.04.2018

Tym razem w Akademii Ogrodnika odwiedzamy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbywają się warsztaty poświęcone uprawie róż.

Tym razem w Akademii Ogrodnika odwiedzamy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbywają się warsztaty poświęcone uprawie róż. Prowadzi je gospodyni różanki pani Dorota Szubierajska, która rozpoczyna od wyjaśniania, jak przygotować krzew z gołym korzeniem do sadzenia. Trzeba przede wszystkim namoczyć roślinę przez ok. 2 godziny, aby korzenie dobrze się napiły. Wtedy po posadzeniu przetrwa bez problemu i wypuści nowe korzenie włośnikowe. Drugą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę, to system korzeniowy – często jest bardzo długi, ale wystarczy, by całość miała długość mniej więcej równą dwóm szerokościom dłoni. Resztę można odciąć.
 
Potem można już zabrać się do samego sadzenia. Ekspertka zwraca uwagę, by przede wszystkim ułożyć dobrze korzenie w dołku. Nie mogą się one podwinąć, na początek wsypujemy trochę ziemi, potrząsamy różą umieszczoną w dołku, by korzenie się dobrze ułożyły w ziemi. Potem dołek uzupełniamy ziemią, możemy też wzbogacić ją obornikiem. Niezwykle ważne jest, aby szyjka korzeniowa, czyli miejsce zaszczepienia róży znalazło się pięć centymetrów pod ziemią. Potem całość dobrze ugniatamy i usypujemy kopczyk. Może wydawać się, że kopczyk potrzebny jest tylko jesienią – ale wiosną także, bo zabezpiecza przed wysychaniem i ciepłymi wiatrami.
 
Dla wielu osób trudnym zagadnieniem jest też prawidłowe cięcie róż – a to ważny zabieg, bo od niego zależy obfite kwitnienie tych krzewów. Na około tydzień przed cięciem należy oczywiście rozgarnąć zimowy kopczyk róży, a najlepszym terminem cięcia jest ten okres, w którym kwitną forsycje.
 
Zasada cięcia jest taka: róże, które powtarzają kwitnienie, czyli wielkokwiatowe, wielokwiatowe, okrywowe, miniaturowe, powtarzające kwitnienie parkowe tniemy bardzo krótko. U róż, które kwitną na pędach wieloletnich, czyli np. pnących, parkowych i historycznych, tnie się tylko to, co zmarzło i to, co jest stare.
 
Pani Dorota prezentuje cięcie na przykładzie starszego okazu krzaczastej róży okrywowej. Grubsze zdrowe pędy przycina nad szóstym oczkiem, pamiętając, że dwa oczka schowane są pod ziemią – w miejscu okulizacji. Pędy cienkie obcina niżej, nad czwartym oczkiem. Cięcie należy wykonywać pod lekkim skosem, aby woda spływała z przeciętej powierzchni.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg