Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przeprowadzka ogrodu (AO 670/ HGTV odc 8. seria 2018)

dodano: 22.04.2018

W tej Akademii Ogrodnika obserwujemy akcję wykopywania drzew i krzewów.

Właściciele ogrodu, który odwiedzamy, przeprowadzają się w inne miejsce i zabierają ze sobą część roślin. Zadaniem ogrodników jest przeniesienie ich w jak najlepszej kondycji na nową działkę.
 
Najlepszą porą na taki zabieg jest wczesna wiosna, a potem dopiero późna jesień. Zanim drzewa i krzewy zostaną wykopane, obowiązkowe jest odpowiednie przycięcie gałęzi. Dzięki zmniejszonej części nadziemnej, zrównoważy się zmniejszona w czasie przesadzania część podziemna. Roślina ma więc większe szanse na przyjęcie się i ukorzenienie.
 
Pośród wykopywanych roślin są magnolie i rododendrony, które niedługo zakwitną. W czasie wiosennego rozwoju pobierają dużo wody, a samo zakwitanie znacznie je osłabia. By temu zapobiec, warto usunąć pąki kwiatowe – u rododendronów przez obcinanie lub wyłamywanie, u magnolii przez usuwanie z długimi fragmentami pędów.
 
Berberysy, magnolie, bukszpany, które mają bardzo rozbudowany system korzeniowy i dużo drobnych korzeni, zapewne bez problemu przyjmą się na nowym miejscu. Jodły i sosny przesadza się o wiele trudniej, ponieważ mają  rozległe i bardzo głęboko sięgające korzenie. Rośliny wykopuje się z jak największą bryłą ziemi. Ważne, aby zabezpieczyć ją np. juta szkółkarską – chroni oni przed osypywaniem się ziemi oraz wysychaniem. Czas od momentu wykopania do posadzenia powinien być jak najkrótszy. Tu przeprowadzkę zaaranżowano tak, aby posadzić rośliny jeszcze tego samego dnia.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg