Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Storczyki (AO 672/ HGTV odc 10. seria 2018)

dodano: 06.05.2018

Tym razem w Akademii Ogrodnika odwiedzamy panią Urszulę Gierę, która jest kolekcjonerką storczyków.

Tym razem w Akademii Ogrodnika odwiedzamy panią Urszulę Gierę z Radzymina, która jest kolekcjonerką storczyków. Ma dużą wiedzę o tej grupie roślin  i chętnie się nią dzieli.  Zaczyna od najpopularniejszego rodzaju: falenopsis. To storczyk najłatwiejszy w uprawie. Wymaga rozproszonego światła i bardzo przepuszczalnego podłoża - podobnie zresztą jak pozostałe storczyki. To podłoże to zazwyczaj gruba frakcja, fragmenty kory czy włókna kokosowego. Korzenie falenopsisa zawierają chlorofil i dlatego potrzebują dostępu światła oraz powietrza. To dlatego podłoże musi być niezwykle lekkie i przepuszczalne, a doniczka zazwyczaj – przezroczysta.

Gdy między liśćmi pojawiają się nowe korzenie lub pęd kwiatowy, roślinę trzeba zacząć intensywnie nawozić. - wtedy odpłaci się pięknym kwitnieniem. Nawóz najlepiej dodać do wody przeznaczonej do podlewania – a właściwie namaczania storczyków. Doniczkę z rośliną umieszczamy w wysokim naczyniu i obficie zalewamy lekko ciepłą wodą połączoną z nawozem. Po pół godzinie  storczyk wyjmujemy i pozwalamy odpłynąć nadmiarowi wody. Praktycznym rozwiązaniem są specjalne doniczki z wyprofilowanym dnem, dzięki którym korzenie nie będą stały w wodzie. W okresie spoczynku, czyli po kwitnieniu, storczyki podlewamy rzadziej i bez nawozu.

Druga grupa storczyków to mieszańce międzygatunkowe Cambria. Mają zazwyczaj drobniejsze, ale liczniejsze kwiaty, czasem nawet pachnące.
 
Ciekawe są również Miltonie - niestety, one wymagają więcej opieki, ponieważ są wrażliwe na temperaturę. Wszystkie storczyki lubią sporą wilgotność i temperaturę. ale Miltonia w okresie kwitnienia musi mieć temperaturę w zakresie 25-28 stopni przy wilgotności co najmniej 70%, a w okresie spoczynku w nocy 16-18 stopni, a w dzień - ponad 25 stopni. Z tego względu można spróbować uprawiać ją latem w ogrodzie. Trzeba ją ustawić w miejscu osłoniętym, cienistym,  najlepiej pod okapem, aby nie moczył jej deszcz.

Ostatnim gatunkiem, który prezentuje pani Urszula jest kwitnące wyjątkowo długo Dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile). W jego przypadku nie obcina się przekwitniętego pędu kwiatowego, jak to robimy u pozostałych storczyków, ponieważ jest on magazynem wody i składników pokarmowych dla nowo rosnących pędów.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg