Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Nowoczesny ogród monochromatyczny (odc. 671/ HGTV odc. 9 seria 2018)

dodano: 28.04.2018

Odwiedzamy dziś bardzo nowoczesny i jednocześnie prosty w formie ogród. Gdy gospodarze wprowadzali się do swojego domu, ogród ten był już gotowy – mieli tę możliwość, by założyć go jeszcze w trakcie prac budowlanych. Całość jest ascetyczna i monochromatyczna, daje właścicielom miejsce do relaksu, wytchnienia i zabawy. Nie brakuje warzywnika, altany i oryginalnego zbiornika wodnego.

Ten bardzo nowoczesny i jednocześnie prosty w formie ogród położony niedaleko Łodzi, należy do państwa Jadwigi i Grzegorza Bednarków, którzy mieszkają tu od ponad roku wraz z córką Tosią i synem Karolem. Gdy wprowadzili się do swojego domu, ogród był już gotowy – mieli tę możliwość, by założyć go jeszcze w trakcie prac budowlanych. Chociaż gospodarz włożył bardzo dużo pracy w samodzielne zakładanie ogrodu, to jednak projekt, a także potem nadzór nad jego realizacją, powierzył specjalistkom: Marii Zakrzewskiej i Barbarze Tomanik.
 
Styl ogrodu od razu był dla projektantek oczywisty – bo stanowił przedłużenie nowoczesnego wnętrza domu. I w ten sposób powstał ogród, który jest jednocześnie zewnętrznym salonem. A przy okazji udało się też zapożyczyć nieco krajobrazu zza ogrodzenia za pomocą drzew: w ogrodzie powtarzają się rosnące za płotem sosny czy brzozy, są też otwarte widoki na łąki.
 
Dość foremna działka zajmuje nieco ponad 2 tys m kw. Obok wjazdu zbudowano altanę śmietnikowo-gospodarczą, dalej są cieniste rabaty i domek ogrodnika. Od zachodu zaprojektowano rabaty z brzozami i hortensjami, a przy samym domu i tarasie – zbiornik wodny. Dalej znajdują się: warzywnik, altana oraz geometryczne pasy nasadzeń. Z drugiej strony jest jeszcze rabata brzozowa z miejscem na hamak i placyk pod lipami.
 
A Marysia Zakrzewska podpowiada, jakie są cechy charakterystyczne nowoczesnego ogrodu: to przede wszystkim proste linie rabat i tworzenie z roślin architektury, formowanych bloków. W tym ogrodzie do tworzenia zimozielonych brył wykorzystano popularne żywotniki, czyli tuje. Z powodzeniem mogą zastępować bukszpany, a w przeciwieństwie do nich, raczej nie chorują. Na takie niskie, zwarte żywopłoty nadaje się na przykład tuja odmiany ‘Hoseri’ (Thuja occidentalis), która powoli rośnie i bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. To polska odmiana, wprowadzona do handlu przez Szkółki Kórnickie około 1930 roku.
 
Inną ważną cechą ogrodu nowoczesnego jest duża powściągliwość jeśli chodzi o dobór gatunków. Im mniej jest ich wykorzystanych, tym lepiej. Tutaj widać tez jeszcze jeden pomysł na nowoczesność: oszczędne zastosowanie kolorów. Tu dominuje zieleń i towarzysząca jej biel – pni brzóz, kwitnących na biało hortensji, roślin jednorocznych; towarzyszy jej barwa podbitki budynku, do której nawiązują zasychające i przebarwiające się trawy. Są też małe niespodzianki: duża grupa barwinka pospolitego (Vinca minor) czy kwitnąca na fioletowo budleja.
 
Według projektantki najpiękniejsza pora roku w tym ogrodzie to późne lato i jesień. Dlatego odwiedzamy ogród we wrześniu, gdy największe wrażenie robią kwitnące hortensje bukietowe i drzewiaste. Ich ciężkie kwiatostany aż uginają się pod własnym ciężarem. Białe kwiaty krzewów posadzonych wzdłuż ogrodzenia harmonizują z białymi pniami brzóz pożytecznych ‘Doorenbos’ (Betula utilis) i rabatami obsadzonymi kępami szarej kostrzewy. W innym miejscu wypełniają wnętrza geometrycznych rabat. Sosny podsadzone płożącą irgą wyglądają bardzo elegancko, a całość uzupełniają delikatne liście licznych traw ozdobnych.
 
Warto przyjrzeć się geometrycznemu zbiornikowi wodnemu, który został 
wkomponowany w taras. Z daleka niemal go nie widać, ponieważ zarówno jego brzeg jak i lustro wody znajdują się na tej samej wysokości co nawierzchnia. Krawędź wykonano ze stali nierdzewnej, a ciemną ramę zbiornika tworzy pas wysypany kamiennym łupkiem. Od trawnika oddziela go ażurowy parawan z kęp skrzypu japońskiego (Equisetum japonicum). Jego oryginalne ciemnozielone pędy mają prostą formę i ciekawe kwiatostany, przypominające szyszki. Sam zbiornik zaprojektowały Marysia i Basia, ale pan Grzegorz wykonał go po swojemu. Miał też na niego swój pomysł: miał pięknie wyglądać, gdy odbija się w nim niebo – przypomina wielki obraz – miał też służyć dzieciom do kąpieli. I to się udało. Ważne też było, by był dość mało obsługowy – w przeciwieństwie do oczek wodnych, w których sadzi się rośliny.
 
Sam zbiornik to gotowa forma – po prostu basen z tworzywa sztucznego, pomalowany na czarno i wkopany w ziemię, z korkiem w dnie, by dało się spuszczać łatwo wodę. Ponieważ wykorzystano tu gotową nieckę, budowa zbiornika nie była zbyt skomplikowana. Po wykopaniu dołu, obmurowano go dookoła, ponieważ inaczej wanna „rozchodziłaby” się na boki pod naporem wody. Z kolei wiosną, wysoki poziom wód gruntowych mógłby wypchnąć basen z ziemi. Dlatego też na zimę w basenie zostaje nieco wody, która równoważy ewentualny napór wody z zewnątrz. Taka konstrukcja całości oznacza, że praca przy zbiorniku jest tylko wiosną, przed napełnieniem. Całość myje się myjką ciśnieniową, napełnia wodą, włącza filtr, dodaje środki takie jak do basenów i… gotowe.
 
Geometryczne formy spotykamy tu na każdym kroku, dlatego gdy pojawiła się konieczność stworzenia miejsca na ognisko, w północno-zachodnim narożniku działki wytyczono kwadratowy placyk. Wypełniono go kruszywem i obudowano krawężnikiem. Środek placyku to okrągłe zagłębienie – i to właśnie tu znajduje się miejsce na bezpieczne ogrodowe palenisko. Aby w zagłębieniu nie zbierała się woda deszczowa, powinno mieć ono kształt odrobinę lejkowaty, a w dnie zainstalowany odpływ. Pod zagłębieniem buduje się wypełnioną grubym żwirem studzienkę retencyjną, do której odpłynie deszczówka. Potem woda rozsączy się w glebie.
 
Czasem w ogrodzie pojawiają się problemy, nad którymi gospodarze wcześniej się nie zastanawiali. Tutaj niemiłą niespodzianką okazała się … kuna domowa. Pan Grzegorz wyśledził ją przez domowy system monitoringu. Gospodarze obawiali się, że zwierzę uszkodzi podbitkę i system izolacyjny dachu. Poza tym odchody kuny czy też jej znoszone do gniazda zdobycze mogą bardzo nieładnie pachnieć. Trzeba było więc zainstalować pułapkę – na razie złapał się do niej… mały piesek sąsiadów. Stosując więc takie łapki, trzeba uważać na domowe zwierzęta.
 
Prosty w formie zbiornik, ognisko, geometryczne rabaty to nie wszystkie elementy tego nowoczesnego ogrodu. Jak się okazuje, ogród może mieć też nowoczesne centrum zarządzania. Przykładem takiego systemu jest taki, który – dzięki specjalnej aplikacji i dostosowanym do niej sprzętom, umożliwia zaprogramowanie podlewania, koszenia, ale też podłączenie innych urządzeń – np. oświetlenia czy fontanny.
 
Ogrodnicza ekipa projektantek odwiedza ogród dwa razy do roku. Wykonywane są wtedy największe prace, z którymi gospodarze nie poradzili by sobie. Teraz na przykład uzupełniany jest ubytek w krótkim szpalerze lip rosnących na bocznym placyku. Jesień do dobry moment na sadzenie drzew i ekipa pod okiem pod okiem Basi bierze się do pracy. Lipa ma nietypową formę – już w szkółce została płasko poprowadzona na specjalnych stelażach. Takie drzewa posadzone w rzędzie nie dają dużo cienia, ale tworzą ciekawą przesłonę. Tu kryją widok na ścianę domu sąsiada.
 
Na początku ogrodnicy przecinają miękką donicę, w której przyjechało drzewo i mogą je łatwo wyjąć. Pomiędzy budlejami wykopują dół, zaprawiając go żyzną ziemią kompostową. Następnie wstawiają drzewo, by ładnie wypełniło przerwę. Potem ogrodnicy sadzą na rabatach cebule gatunków ozdobnych – między innymi czosnków.
 
Jesienią wagę zwraca cały łan trawy piórkówki (rozplenicy) japońskiej (Pennisetum japonicum), rosnącej przy domu. Stosuje się ją zazwyczaj jako roślinę soliterową, ale tu zachwyca rosnąc w grupie. A jak to miejsce wygląda wiosną? Można posadzić rośliny cebulowe, ale tu wykorzystano ściółkę z ozdobnych białych kamieni.
 
W połowie kwietnia widać ją doskonale, bo trawy zostały krótko przycięte i jeszcze nie obudziły się z zimowego snu. Widać jedynie brązowawe szczotki z jej zaschniętych źdźbeł. Choć rozplenica pozostaje jeszcze w uśpieniu, budzą się już powoli rośliny cebulowe. Dopóki nie pojawią się kwiaty, rabata przed domem jest nieco smutna, dlatego projektantki uzupełniają ją sadząc gatunki jednoroczne. Wykorzystują stokrotki, jaskry, a także starca popielnego (mrozy) (Senecio cineraria) – on będzie zdobił rabatę cały sezon. Przy okazji sadzenia widać, że pracę utrudnia mata szkółkarska, ściółkująca rabatę. Trzeba więc odgarnąć korę, przeciąć matę, podwinąć ją i wtedy można sadzić.
 
Niestety, mata to dobre zabezpieczenie przed chwastami, jednak ma też swoje wady – nie przepuszcza światła, słabiej niż przez tradycyjną ściółkę dochodzi do podłoża powietrze, a więc utrudnia funkcjonowanie organizmów glebowych. Nie zawsze też jest najlepszym rozwiązaniem dla roślin. Jeśli chcemy posadzić rośliny rozrastające się kępowo, przez kłącza, to mata im to uniemożliwi. Tu jednak rośliny zaplanowano jako pojedyncze okazy, nie tworząc one kęp, więc mata im nie przeszkadza.
 
Okazuje się, że wiosna to nie tylko nowe kwiaty. Od czasu naszej jesiennej wizyty, w ogrodzie pojawiła się nowoczesna altana, a pan Grzegorz zbudował jeszcze wygodny warzywnik – to trzy wyniesione rabaty. Kupił też małą glebogryzarkę – sprawdzi się w wyniesionym warzywniku – gospodarz i jego żona mają kłopoty z kręgosłupem, więc wykonywanie tej pracy ręcznie byłby dla nich kłopotliwe. Pan Grzegorz zdradza, że kiedyś był już w tym miejscu warzywnik, ale płaski – zarastał chwastami i był kłopotliwy w pielęgnacji. No i ciężko było z niego korzystać. Teraz zbudował betonowe wyniesienia z mocnego betonu, zbrojonego, ma więc nadzieję, że konstrukcja nie popęka – a jeśli się tak zdarzy, to obłoży brzegi rabat szarą blachą lub deskami, by całość ładnie wyglądała. Nisko przy ziemi widać w brzegach rabat otwory – to napowietrzenie. Pan Grzegorz wpasował w te otwory odcinki rur, którymi powietrze dochodzi do dna rabaty. To ważne, bo dostęp powietrza umożliwi rozkładanie się znajdującej się tam materii. Ma ona kontakt z rodzimą glebą, ponieważ skrzynie to jedynie obrzeża, nie mające dna. A rabaty wypełnione są gałęziami, tekturą, gliną, a na wierzchu – dobrą ziemią i kompostem.
 
Warto jeszcze przyjrzeć się najnowszej budowli w ogrodzie: nowoczesnej w formie altanie. W tym sezonie gospodarze jeszcze nie zdążyli z niej skorzystać. Jak wyjaśnia pani Jadwiga, altana powstała, by można było korzystać z ogrodu w dni deszczowe, bardzo wietrzne czy mocno słoneczne. Ściany – ruchome – zatrzymują i wiatr, i słońce.
 
Korzystając z obecności gospodyni, dowiedzieliśmy się jeszcze co nieco o historii ogrodu. Okazuje się, ze właściciele znaleźli to miejsce spacerując po okolicznych łąkach. Zależało im na przestrzeni, na bliskim kontakcie z naturą… Niestety miasto już się rozbudowuje i zbliża, ale działka nadal zapewnia piękne widoki i sąsiedztwo drzew.
 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
84%
16%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Nowoczesny ogród monochromatyczny (odc. 671/ HGTV odc. 9 seria 2018)
Kuny akurat sporo szkód mogą zrobić przegryzają nawet kable w samochodach w garażu.... Sam ogród inny niż poprzednie super że takie też Pani Maja pokazuje. od razu wiadomo że nie każdemu to siię spodoba ale jak dla mnie bardzo fajny. uwielbiam minimalistyczne klimaty
2021.11.28
~ Magda
Re: Nowoczesny ogród monochromatyczny (odc. 671/ HGTV odc. 9 seria 2018)
Kuna z ogrodu (nawet takiego w którym nie ma kur) łatwo się może dostać pod dach domu i tam pozgryzać i powyrywać folie izolacyjne-membrany poddachowe które przecież nie kosztują grosze a jak kuna zniszczy to nie ma tego jak wymienić. Kuna to bardzo inteligentny zwierz i nie tak łatwo wypłoszyć z ulubionego kąta. Natomiast uśmiałam się jak projektantka ogrodu mówila że zaprojektowała ogród nie pod linijkę. A te tuje scięte w sześciany, ognisko w kwadrat, lipy z formowanymi koronami itp., itd. ?? :):):) Odcinek na zasadzie reklama goni reklamę. Smieszą mnie takie odcinki gdzie właściciele de facto nie lubią ogrodnictwa a ogród jest zewn. pokojem (ta biała kanapa w szarej wiacie- brrr).
2021.11.28
~ Magda
Re: Nowoczesny ogród monochromatyczny (odc. 671/ HGTV odc. 9 seria 2018)
Dla mnie trochę smutny rzadki ogród może dlatego ze nie lubię ogrodów "trawnikowych"!
2021.11.28
~ Bodia
Re: Nowoczesny ogród monochromatyczny (odc. 671/ HGTV odc. 9 seria 2018)
Taki sobie ten ogród. Nie jest brzydki, nie jest piękny, jest po prostu ładny, bo ma przyjemne dla oka fragmenty. Nie mam nic przeciwko nowoczesności, ale skoro nowoczesne jest bycie eko i w zgodzie z naturą, to czemu w nowoczesnych ogrodach walczy się ze wszystkim co żywe? Folia na rabatach, monogatunkowy opryskiwany trawnik, chlorowana woda w zbiorniku wodnym (choć można po prostu zrobić głębszy zbiornik, dać grubą warstwę żwiru i posadzić filtrujące rośliny, np; pałkę), taka duża działa i zero budek dla ptaków, pułapka na kunę (a może by tak jej domek zrobić, bo czego się niby obawia właściciel? Przecież kur nie ma). Uważam, że skoro się wyrywa naturze działkę na ogród i dom, to trzeba jej choć trochę się odpłacić. Stosowane gatunki są powszechne, pospolite, a od projektanta wydawać by się mogło można uzyskać jakieś zaskoczenie, coś nowego...A tu nic takiego nie było. Jest tysiące roślin, które są łatwe w uprawie, pasują do nowoczesnych ogrodów, a tu pójście na łatwiznę trochę moim zdaniem... Właściciel może nie być świadomy co można posadzić, więc do niego pretensji nie mam... ale skoro płaci, stać go na specjalistów, to oczekiwałabym wysokiej usługi na miarę XXI wieku, a nie klomby jak przy drodze w mieście z najtańszymi i pospolitymi roślinami. Odwiedzam często ogrody znajomych w Anglii i tam naprawdę można się zachwycić każdym rodzajem ogrodu- od nowoczesnego, po rustykalny.
2021.11.28
~ MamaMuminka

Poprzedni odcinek

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Metamorfoza ogrodu fotografa (odc. 670/ HGTV odc. 8 seria 2018)

Odwiedzany dzisiaj ogród znajduje się w Grabinie pod Łodzią. W swojej kilkunastoletniej historii miejsce to w miało dwóch właścicieli. Obecnie jego...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg