Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lilie (AO odc. 685)

dodano: 05.08.2018

Pełnia lata zachwyca miłośników kwiatów okazałymi i silnie pachnącymi liliami.

Pełnia lata zachwyca miłośników kwiatów okazałymi i silnie pachnącymi liliami. Pani Marta Raduli sadzi ich w swoim ogrodzie dziesiątki. Lubi szczególnie bardzo wysokie lilie drzewiaste zwane orienpetami, które wyhodowano jako mieszańce lilii orientalnych i trąbkowych. Lilie drzewiaste posiadają najlepsze cechy swoich rodziców: zwiększoną odporność na wiosenne przymrozki oraz suszę. Nie wymagają one wykopywania na zimę, ponieważ bardzo dobrze zimują. Jedyne, czego potrzebują to przepuszczalna gleba, aby cebule nie zagniwaly.
 
Po kwitnieniu pęd z kwiatem obcina się, a łodyga zostaje do zaschnięcia. Lilie drzewiaste w żyznej, przepuszczalnej glebie produkują nowe cebule i kępa z roku na rok się powiększa. A każdy nowy pęd zakwita – choć początkowo nieco mniej obficie, ale to pewne kwitnienie. 
 
Pędy kwiatowe lilii drzewiastych mogą dorastać nawet do 2,5 m wysokości. Ze względu na szybki wzrost, intensywny rozwój i obfite kwitnienie, lilie drzewiaste potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Pani Marta ma żyzną glebę i swoich lilii na razie nie nawozi, ale żeby rośliny obficie kwitły, warto je zasilać nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz nawozimy lilie przed kwitnieniem, zazwyczaj na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia i na koniec tuż po jego zakończeniu w lipcu lub sierpniu.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg