Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród przyjazny jeżom (AO 688)

dodano: 26.08.2018

W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmujemy się tematem ogrodów przyjaznych dla jeży.

 
W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmujemy się tematem ogrodów przyjaznych dla jeży. Jeśli ktoś chciałby „zaprosić” jeża do swojego ogrodu, może nawiązać współpracę na przykład ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, które prowadzi program humanitarnej ochrony dolnośląskich jeży europejskich. Udziela ono pomocy jeżom rannym i osłabionym.
 
Jak przypomina pani Barbara Włodarczyk z EKOSTRAŻY, jeże są zwierzętami dzikimi i bez powodu nie należy ich trzymać w domu – jedynie jeśli jeż wymaga leczenia. Ale można zaadoptować jeża do swojego ogrodu. Najlepiej, jeśli taki ogród nie jest ściśle zamknięty, bo jeże są wędrownikami. Jeśli jednak będziemy wystawiać mu miseczkę z wodą oraz jedzenie, to zapewne będzie wracał do ogrodu. Oczywiście jeże nie jedzą jabłek – są owadożerne, jedzą też małe zwierzątka. Najlepiej więc nakarmić jeża mięskiem, kocią lub psią karmą.
 
Stowarzyszenie dba, by jeże wypuszczać z dala od dużych ulic, najlepiej, jeśli w ogrodzie lub tuż obok były jakieś nieco dzikie zakątki, gałęzie, chaszcze…Miejsca, gdzie jeż będzie mógł się schronić.
 
Każdy, kto chce mieć jeża w ogrodzie musi pamiętać o ostrożnym prowadzeniu wszelkich prac: koszeniu trawy, porządkowaniu czy wycinaniu gałęzi. Trzeba też zawsze sprawdzić stos przygotowany na ognisko. A obecność jeża to same zalety i korzyści. Jeże zjadają wiele szkodników: turkucie podjadki, chrząszcze, pędraki…., nie podgryzają przy tym roślin i nie kopią nor.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg