Ogród przyjazny jeżom (AO 688)
dodano: 26.08.2018
W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmujemy się tematem ogrodów przyjaznych dla jeży.
Ogród przyjazny jeżom (AO 688)
 
W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmujemy się tematem ogrodów przyjaznych dla jeży. Jeśli ktoś chciałby „zaprosić” jeża do swojego ogrodu, może nawiązać współpracę na przykład ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, które prowadzi program humanitarnej ochrony dolnośląskich jeży europejskich. Udziela ono pomocy jeżom rannym i osłabionym.
 
Jak przypomina pani Barbara Włodarczyk z EKOSTRAŻY, jeże są zwierzętami dzikimi i bez powodu nie należy ich trzymać w domu – jedynie jeśli jeż wymaga leczenia. Ale można zaadoptować jeża do swojego ogrodu. Najlepiej, jeśli taki ogród nie jest ściśle zamknięty, bo jeże są wędrownikami. Jeśli jednak będziemy wystawiać mu miseczkę z wodą oraz jedzenie, to zapewne będzie wracał do ogrodu. Oczywiście jeże nie jedzą jabłek – są owadożerne, jedzą też małe zwierzątka. Najlepiej więc nakarmić jeża mięskiem, kocią lub psią karmą.
 
Stowarzyszenie dba, by jeże wypuszczać z dala od dużych ulic, najlepiej, jeśli w ogrodzie lub tuż obok były jakieś nieco dzikie zakątki, gałęzie, chaszcze…Miejsca, gdzie jeż będzie mógł się schronić.
 
Każdy, kto chce mieć jeża w ogrodzie musi pamiętać o ostrożnym prowadzeniu wszelkich prac: koszeniu trawy, porządkowaniu czy wycinaniu gałęzi. Trzeba też zawsze sprawdzić stos przygotowany na ognisko. A obecność jeża to same zalety i korzyści. Jeże zjadają wiele szkodników: turkucie podjadki, chrząszcze, pędraki…., nie podgryzają przy tym roślin i nie kopią nor.