Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sadzonka nowej odmiany krzewu (AO odc. 689)

dodano: 02.09.2018

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród pana Pawła Matusiaka z Sulejowa. Gospodarz jest kolekcjonerem rzadkich drzew, krzewów i bylin. Jednocześnie dzięki obserwacjom sam nieraz tworzy nowe odmiany roślin.

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród pana Pawła Matusiaka z Sulejowa. Gospodarz jest kolekcjonerem rzadkich drzew, krzewów i bylin. Jednocześnie dzięki obserwacjom sam nieraz tworzy nowe odmiany roślin. I tak na przykład na krzewie kaliny koralowej 'Roseum' (Viburnum opulus) kilka lat temu zauważył, że pojawiła się ciekawa mutacja – liście mają kremowe odbarwienia, plamy.
 
Jeżeli dana cecha jest interesująca, to można ukorzenić fragment rośliny z cenną mutacją. W tym celu ucina się kawałek pędu długości 3-4 węzłów. Najlepiej tę czynność wykonać w czerwcu. Następnie z dolnego węzła usuwa się liście, można zanurzyć sadzonkę w ukorzeniaczu i posadzić ją w ziemi. Pan Paweł nakłada jeszcze na doniczkę mały koszyczek – posłuży on jako stelaż dla drugiej, tym razem przezroczystej doniczki lub po prostu torebki foliowej, okrywającej sadzonkę.
 
Taką ukorzenianą roślinę ustawia się w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. Do gruntu przesadza się ją na wiosnę w kolejnym roku.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
75%
25%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg