Sadzonka nowej odmiany krzewu (AO odc. 689)
dodano: 02.09.2018
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród pana Pawła Matusiaka z Sulejowa. Gospodarz jest kolekcjonerem rzadkich drzew, krzewów i bylin. Jednocześnie dzięki obserwacjom sam nieraz tworzy nowe odmiany roślin.
Sadzonka nowej odmiany krzewu (AO odc. 689)
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród pana Pawła Matusiaka z Sulejowa. Gospodarz jest kolekcjonerem rzadkich drzew, krzewów i bylin. Jednocześnie dzięki obserwacjom sam nieraz tworzy nowe odmiany roślin. I tak na przykład na krzewie kaliny koralowej 'Roseum' (Viburnum opulus) kilka lat temu zauważył, że pojawiła się ciekawa mutacja – liście mają kremowe odbarwienia, plamy.
 
Jeżeli dana cecha jest interesująca, to można ukorzenić fragment rośliny z cenną mutacją. W tym celu ucina się kawałek pędu długości 3-4 węzłów. Najlepiej tę czynność wykonać w czerwcu. Następnie z dolnego węzła usuwa się liście, można zanurzyć sadzonkę w ukorzeniaczu i posadzić ją w ziemi. Pan Paweł nakłada jeszcze na doniczkę mały koszyczek – posłuży on jako stelaż dla drugiej, tym razem przezroczystej doniczki lub po prostu torebki foliowej, okrywającej sadzonkę.
 
Taką ukorzenianą roślinę ustawia się w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. Do gruntu przesadza się ją na wiosnę w kolejnym roku.