Kamienna ściana (AO odc. 690)
dodano: 09.09.2018
W tym tygodniu z Akademią Ogrodnika gościmy u pana Rajmunda Pawłowskiego, który po przejściu na emeryturę rozwija pasję ogrodniczą. W tym sezonie wzbogaca swój ogród o ścianę z łupanego kamienia.
Kamienna ściana (AO odc. 690)
W tym tygodniu z Akademią Ogrodnika gościmy u pana Rajmunda Pawłowskiego, który po przejściu na emeryturę rozwija pasję ogrodniczą. W tym sezonie wzbogaca swój ogród o ścianę z łupanego kamienia. Taka konstrukcja zatrzymuje wiatr, a w ciągu dnia akumuluje ciepło, które oddaje nocą. Dzięki temu, po zakończeniu prac będzie można posadzić przy ścianie delikatne gatunki roślin, pochodzące z cieplejszych stron świata.
 
Pan Rajmund zdradza, że najtrudniejszym elementem jest wypionowanie ściany. On sam wykorzystuje więc rozciągnięte sznurki, które pomagają trzymać pion budowanej konstrukcji.
 
Całość posadowiona jest na 90cm wysokości fundamencie, o szerokości o 10 cm większej, niż sam mur. Kamienie układane są możliwie jak najbliżej siebie i wypełnione fugą. Z tyłu powstaje konstrukcja, wypełniona rzadkim betonem. Gdy kamienie się skleją, są bardzo stabilne, zwłaszcza, że w konstrukcji są też wykorzystane pręty stalowe – pionowe i poziome.
 
Gospodarz pozyskuje kamień z pól od okolicznych rolników. Do jego łupania wykorzystuje 15 kilogramowy młot na długiej rączce ze stożkową końcówką. Pan Rajmund stara się uderzyć bezpośrednio w naturalne rozwarstwienie kamienia. Ma w tej pracy duże doświadczenie i kamień pęka dokładnie tak, jak zaplanował. Docelowy kształt poszczególnym bryłom nadaje łupiąc je mniejszym młotkiem.​