Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Stopowiec himalajski (AO odc. 691)

dodano: 16.09.2018

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy pana Pawła Matusiaka, który w swoim ogrodzie stworzył dużą kolekcję ciekawych i rzadkich roślin.

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika odwiedzamy pana Pawła Matusiaka, który w swoim ogrodzie, w miejscowości Sulejów, stworzył dużą kolekcję ciekawych i rzadkich roślin. Latem zwraca tu uwagę bylina o intensywnie czerwonych owocach, wielkości kurzego jajka, skrytych pod charakterystycznymi, trójkątnymi liśćmi.
 
To stopowiec himalajski (Podophyllum hexandrum) – roślina stanowisk półcienistych, o jadalnych owocach, zawierających dużo witaminy C. Jest dość mdła w smaku. Jej nasiona można wysiać od razu do gruntu po zjedzeniu owocu. Rozrzucanie nasion z fragmentem owocu to jedna z najskuteczniejszych metod rozmnażania tej rośliny, bowiem bardzo źle znosi ona podział bryły korzeniowej. Stopowiec himalajski jest wrażliwy na suszę, ale jednocześnie nie znosi zastoin wody - nie tylko latem ale i zimą. Przepuszczalna, zdrenowana ziemia zapewni roślinie odpływ nadmiaru wilgoci. Natomiast wiosną, kiedy zapowiadane są przymrozki, a stopowiec zaczyna rozwijać już liście, trzeba je okryć, bo mogą zostać zmrożone.
 
Charakterystyczne dla tej rośliny są kwiaty, wyrastające w górnej części liścia. A liście są początkowo w plamy, a z czasem plamy zanikają i liście staja się jednolicie zielone.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg