Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiechlina roczna - chwast trawników (AO odc. 692)

dodano: 23.09.2018

W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika odwiedzamy pana Macieja Beiera, który od lat z ogromną starannością dba o trawniki w swoim ogrodzie. Jeszcze niedawno mógł szczycić się piękną, gęstą murawą, jednak ostatnio pojawił się z tu chwast, z którym nie sposób walczyć.

W tym tygodniu odwiedzamy pana Macieja Beiera, który od lat z ogromną starannością dba o trawniki w swoim ogrodzie. Jeszcze niedawno mógł szczycić się piękną, gęstą murawą, jednak ostatnio pojawił się z tu chwast, z którym nie sposób walczyć. To wiechlina roczna (Poa annua). Ta początkowo delikatna trawa ma jasnozieloną barwę, a z upływem czasu jej źdźbła zamieniają się w grube „badyle”, jak określa to pan Maciej. Wyspy wiechliny wypierają z trawnika szlachetniejsze gatunki. Sztywne, pokładające się łodygi tworzą bardzo brzydkie plamy w murawie, a trawnik ulega degradacji w ciągu kilku lat.
 
Wiechlina roczna jest bardzo pospolita, a u pana Macieja jej nasiona wiatr stale przywiewa z okolicy. Roślina wsiewa się w trawnik, na którym panują warunki dogodne do jej rozwoju – bo tu murawa jest starannie nawożona, nawadniana i wertykulowana.
 
Wiechlina roczna potrafi wydać 4 do 6 wiech w ciągu roku, a co gorsza, rozwija się nawet zimą, chyba, że temperatura spada poniżej kilkunastu stopni. To sprawia, że wiechlina jest wyjątkowo inwazyjna. A jak z nią walczyć? Pan Maciej długo szukał jakiegokolwiek rozwiązania.
 
Znalazł tylko jeden sposób – wymianę runi na nową mieszankę, składającą się z kostrzewy czerwonej kępkowej i kostrzewy czerwonej rozłogowej. Są one odporne na oprysk preparatami zwalczającymi chwasty jednoliścienne. To unikalna cecha, ponieważ wszystkie trawy należą do grupy roślin jednoliściennych, więc każdy oprysk niszczący uciążliwą wiechlinę, niszczy też pozostałe trawy tworzące trawnik.
 
A kostrzewy zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością w Europie Zachodniej. Mają niewielkie wymagania glebowe, wymagają mniej wody niż klasyczny trawnik, rzadziej się też je kosi.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg