Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sadzenie drzew (AO odc. 693)

dodano: 30.09.2018

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmujemy się sadzeniem drzew.

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmujemy się sadzeniem drzew. Przebywamy w ogrodzie państwa Wasilewskich, którzy stale powiększają swoją imponującą kolekcję. Tym razem wymieniają jedną z roślin: muszą zastąpić nowym okazem uschniętą metasekwoję. Są różne przyczyny wypadania drzew: mogą być to np. szkodniki, choroby grzybowe czy posadzenie rośliny zbyt głęboko w ciężkim gruncie.
 
Po usunięciu zaschniętego drzewa doskonale widać, jak głęboko było posadzone. Nasada pnia, która powinna mieć dostęp powietrza, zaczęła gnić i w efekcie drzewo obumarło.
 
Nowo sadzony gatunek to dość rzadko spotykany dąb kolumnowej odmiany ‘Crimson Spire’ (Quercus x bimundorum). W sezonie drzewo jest zielone, ale jesienią przybiera ogniście czerwoną barwę.
 
Głębokość wykopu powinna odpowiadać wysokości bryły korzeniowej, a jego szerokość powinna być przynajmniej dwa razy większa od średnicy bryły. Mieszanka ziemi ogrodowej z kompostem zapewnia optymalne warunki rozwoju sadzonej rośliny. Ważne, aby każda sypaną warstwę dobrze zagęszczać wokół korzeni. Do ubijania ziemi w wąskich szczelinach sprawdza się uchwyt szpadla.
 
Warto pamiętać też o ściółkowaniu. Tu warstwa skoszonej trawy chroni korzeń i podłoże przed nagrzewaniem słońcem i wysychaniem.Młodą roślinę warto podwiązywać aby powstrzymać ją przez rozkładaniem się i tym samym deformacją pokroju. Najlepiej wykorzystywać do tego celu specjalne elastyczne taśmy, lub jak tutaj: drut ogrodniczy w grubej lecz miękkiej otulinie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Sadzenie drzew (AO odc. 693)
Często projektując ogrody zapominamy, że drzewa są bardzo rodzinne i nie lubią rosnąć w samotności. Lepiej jest posadzić mini lasek kilku nawet drzew jednego gatunku a będą się wspierać i dobrze rosnąć.
2021.11.28
~ Bogdan

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg