Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ikebana (AO odc. 694)

dodano: 07.10.2018

W Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród w stylu japońskim, którego gośćmi są florystki zgłębiające między innymi arkana prastarej japońskiej sztuki układania kwiatów: ikebany.

W Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród w stylu japońskim, którego gośćmi są Maria Flis i Katarzyna Sikora: uczennice znanej florystyki Marioli Miklaszewskiej, zgłębiające między innymi arkana prastarej japońskiej sztuki układania kwiatów: ikebany. Kwitnące drzewa są dla nich źródłem materiału roślinnego do kompozycji; nieco kwiatów mają też ze sobą.
 
Filozofia ikebany jest duża i rozległa, ale florystki przekazały nam nieco najważniejszych informacji o tej sztuce. W ikebanie układa się rośliny: kwiaty, pędy, gałęzie tak, aby tworzyły harmonię. Ikebana ma wyrażać to, co nas otacza, dlatego jej główne elementy to człowiek, niebo i ziemia.
 
Pędy i kwiaty mocuje się, wbijając je w kenzan, czyli w specjalną podstawkę z kolcami. Kenzan, aby się nie przesuwał, warto jest przykleić do naczynia plasteliną florystyczną, potem przysłonić go nieco wodą.
 
Bazą do pierwszej kompozycji jest płasko rozgałęziony, rozwijający się pęd klonu japońskiegooraz symbolizująca niebo gałązka glediczji. A dlaczego akurat ona jest niebem? Bo w kompozycji została ustawiona tak, jakby sięgała do nieba – to element pionowy. Z kolei nisko ułożona, dość płaska gałąź klonu to ziemia. Pośrodku będzie znajdować się człowiek.
 
Każda ikebana to bukiet, ale czy każdy bukiet to ikebana? Dla Europejczyków tradycyjny bukiet to piękno kwiatów, ich barw… W ikebanie liczą się linie, proporcje, hierarchia. Całość ma symbolizować harmonię, spokój i możliwość kontemplacji.
 
Florystki kończą swoje kompozycje – u pani Marii pięknie wygląda rokitnik, symbolizujący ziemię, z sięgającą ku niebu wierzbą. Kwiatowym dodatkiemsą jaskry azjatyckie i wspaniała magnolia w roli człowieka. Z kolei w ikebanie pani Kasi mocnym akcentem jest anturium.
 
Florystki stworzyły swoje kompozycje w stylu zbliżonym do moribany. To tak zwany styl wolny – bo stylów w ikebanie jest sporo. Jest to też dość trudna sztuka dla Europejczyków, bo mamy po prostu inną mentalność. Ikebana to medytacja, każdy ruch jest powolny i przemyślany, nic tu nie jest przypadkowe.  
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg