Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pistia - pływający kobierzec (AO odc. 695)

dodano: 14.10.2018

Dzisiejszą akademię ogrodnika poświęcamy pistii, tropikalnej roślinie wodnej, którą w sezonie letnim można uprawiać także u nas.

Dzisiejszą akademię ogrodnika poświęcamy pistii rozetkowej (Pistia stratiotes), tropikalnej roślinie wodnej, którą w sezonie letnim można uprawiać także u nas. Pistiowa łączka, którą prezentujemy, urosła z jedynie trzech roślin, wrzuconych do wody na początku czerwca. Rozrastały się one bardzo szybko poprzez rozłogi, a młode roślinki również zaczynają się szybko mnożyć.
 
Bujnemu rozrostowi pistii sprzyja żyzne siedlisko, które na dnietutejszej sadzawki ​ zapewnia gruba warstwa osadów organicznych. Pierzaste i gęste korzenie pochłaniają z toni wodnej mnóstwo pokarmu. Oczyszczają tym samym wodę z nadmiaru związków azotu i fosforu. Pistiowy łan może więc spełniać funkcję filtra biologicznego.
 
Warto jednak pamiętać, że tak gęsty kożuch odcina dostęp światła do dna zbiornika, przez co wypiera rośliny podwodne oraz drobne pływające. Tutaj konkurencji nie przetrwała nawet rzęsa wodna.
 
Taka zielona pokrywa wody wygląda ładnie, ale jest nieco niebezpieczna dla całego ekosystemu, ponieważ tak szczelny kożuch uniemożliwia wodzie wymianę gazową. Trujące gazy nie mogą się wydostawać, a lustro wody nie ma kontaktu z tlenem, który jest w powietrzu. Dlatego przynajmniej jedna trzecia powierzchni lustra wody powinna być odkryta.
 
Po pierwszym przymrozku liście zostają zwarzone i zaczynają opadać na dno. Nie można do tego dopuścić, dlatego krótko przed nastaniem przymrozków całkowicie oczyszczamy sadzawkę z pistii, aby nie gniły na dnie. Wyłowione rośliny są dobrym materiałem do kompostowania. Pojedyncze rozety można przechować do następnego sezonu w domu, w warunkach akwarystycznych.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg