Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wieloodmianowa jabłoń (AO odc. 697)

dodano: 28.10.2018

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest szczepienie wielu odmian jabłoni na jednym drzewie.

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest szczepienie wielu odmian jabłoni na jednym drzewie. Przykładem jest imponujący okaz papierówki z ogrodu szkółkarza, Bronisława Szmita. Pojawił się pomysł, by zaszczepić na niej stare, historyczne odmiany jabłek. W tej chwili na drzewie jest aż 46 różnych odmian! Są to na przykład ‘Żeleźniak’, ‘Glogierówka’, ‘Sary Synap’,‘Kandil Sinap‘, a właściciel planuje tę liczbę jeszcze powiększać w miarę możliwości pojawiania się kolejnych gałęzi.

Papierówka została przed trzema laty uformowana specjalnie do szczepienia. Zimą, w lutym, została odmłodzona – obcięto wszystkie gałęzie z górnej części korony, które zaciemniały dolne partie drzewa. Nowe jabłonie szczepiono dopiero w następnym roku. Dla uporządkowania owocowej kolekcji, te same odmiany umieszczono na trzech sąsiadujących gałęziach. Szczepienie przeprowadzano wiosną, w kwietniu, zrazami o średnicy mniej więcej ołówka. Co ważne, podczas szczepienia zrazy były uśpione: ścięte zimą, przechowane w lekkim mrozie, a podkładka (czyli w tym wypadku całe drzewo), mogło już być w trakcie wegetacji.

W tej chwili drzewo wymaga regularnego przycinania. Długie, sterczące jednoroczne pędy będą wycięte pod koniec zimy, aby w kolejnym roku jabłka były dobrze doświetlone. Zostają krótkopędy, na których pojawią się kwiaty i owoce, oraz niektóre długopędy, które pozwolą przedłużyć gałąź.

Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg