Wieloodmianowa jabłoń (AO odc. 697)
dodano: 28.10.2018
Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest szczepienie wielu odmian jabłoni na jednym drzewie.
Wieloodmianowa jabłoń (AO odc. 697)

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest szczepienie wielu odmian jabłoni na jednym drzewie. Przykładem jest imponujący okaz papierówki z ogrodu szkółkarza, Bronisława Szmita. Pojawił się pomysł, by zaszczepić na niej stare, historyczne odmiany jabłek. W tej chwili na drzewie jest aż 46 różnych odmian! Są to na przykład ‘Żeleźniak’, ‘Glogierówka’, ‘Sary Synap’,‘Kandil Sinap‘, a właściciel planuje tę liczbę jeszcze powiększać w miarę możliwości pojawiania się kolejnych gałęzi.

Papierówka została przed trzema laty uformowana specjalnie do szczepienia. Zimą, w lutym, została odmłodzona – obcięto wszystkie gałęzie z górnej części korony, które zaciemniały dolne partie drzewa. Nowe jabłonie szczepiono dopiero w następnym roku. Dla uporządkowania owocowej kolekcji, te same odmiany umieszczono na trzech sąsiadujących gałęziach. Szczepienie przeprowadzano wiosną, w kwietniu, zrazami o średnicy mniej więcej ołówka. Co ważne, podczas szczepienia zrazy były uśpione: ścięte zimą, przechowane w lekkim mrozie, a podkładka (czyli w tym wypadku całe drzewo), mogło już być w trakcie wegetacji.

W tej chwili drzewo wymaga regularnego przycinania. Długie, sterczące jednoroczne pędy będą wycięte pod koniec zimy, aby w kolejnym roku jabłka były dobrze doświetlone. Zostają krótkopędy, na których pojawią się kwiaty i owoce, oraz niektóre długopędy, które pozwolą przedłużyć gałąź.