Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Cięcie winorośli (AO odc. 699)

dodano: 11.11.2018

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest przycinanie winorośli. Zabieg ten wykonuje się co roku i zależy od niego obfitość owocowania oraz​ prawidłowy rozwój rośliny.

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest przycinanie winorośli. Zabieg ten wykonuje się co roku i zależy od niego obfitość owocowania oraz​ prawidłowy rozwój rośliny. Zasadę jej cięcia wyjaśnia Krzysztof Góra, współwłaściciel jednej z winnic pod Krakowem. 
 
Winorośl tniemy po zrzuceniu przez nią liści. To oznacza, że przeszła już w stan spoczynku i można ją ciąć aż do marca, do momentu, gdy zaczyna pompować soki.
 
Na winnicach winorośl prowadzona jest w formie tak zwanych poziomych sznurów, mocowanych na rozpiętych pomiędzy słupkami drutach. Sposób ten ułatwia przede wszystkim pielęgnację krzewu oraz zbiór owoców na latoroślach czyli pędach, które wyrosły w danym roku. Z tego powodu winorośl wymaga przycięcia, tak aby w nowym sezonie na wieloletnim pędzie pojawiły się latorośla.
 
Wszystkie te pędy, które są lekko brązowe wycinane są u samej nasady na całym krzewie. W efekcie po cięciu zostaje tylko wieloletni pień, który może być bardzo długowieczny oraz wieloletnie ramię, które ma za zadanie co roku wypuszczać nowe pędy z pąków uśpionych. Takie ramię po pewnym czasie się zużywa i wtedy zamienia się je na nowe: po prostu zostawia się jeden z wycinanych w okresie spoczynków pędów.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg