Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Cytrusy (AO odc. 1 s.2019)

dodano: 03.03.2019

Doktor Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego w Powsinie prezentuje cytrusowe ciekawostki.

Gdy pogoda nie sprzyja pracy na świeżym powietrzu, warto wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego, gdzie w ogrzewanych szklarniach znajduje się wiele interesujących roślin, zielonych także zimą. Doktor Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego w Powsinie prezentuje cytrusowe ciekawostki, których aromatyczne owoce dojrzewają już na początku roku.
 
Pierwsza z ciekawostek to Citrus australasica, roślina pochodząca z australijskiego buszu. To ciekawe drzewko, które „uzbrojone” jest w liczne kolce. Jest dość proste w uprawie. Ma drobne, pachnące kwiaty oraz jadalne owoce. Po przekrojeniu widać, że sok owocu zamknięty jest w „kryształkach”, przypominających wyglądem kawior. Ten „kawior” może być uzupełnieniem dań rybnych, mięsnych czy słodyczy.
 
Długie i wąskie owoce przypominają wyglądem palce, przez co roślina zyskała miano „Finger Lime”, czyli „palczasta limonka”. Owoce te występują w wielu odmianach o różnych kolorach – od jasnoróżowego, przez bordowy aż po ciemnozielony.
 
 
Kolejną godną polecenia rośliną jest cytron ‘Ręka Buddy’ (Citrus medica var sarcodactylis). Z botanicznego punktu widzenia jest protoplastą wszystkich innych cytrusów. Nie ma on charakterystycznego soczystego miąższu jak cytryny czy mandarynki, a biały, gąbczasty, niejadalny, ale pełen aromatu. Wykorzystuje się go po przetworzeniu.
 
Cytrom ma wymagania podobne, jak pozostałe cytrusy. Zimą przechodzi okres spoczynku, potrzebuje chłodnego, jasnego miejsca (około 10-15 stopni), częstego zraszania. Oba te gatunki wymagają też podobnego podłoża: lekko wilgotnego, przepuszczalnego, piaszczysto-kompostowego.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg