Cytrusy (AO odc. 1 s.2019)
dodano: 03.03.2019
Doktor Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego w Powsinie prezentuje cytrusowe ciekawostki.
Cytrusy (AO odc. 1 s.2019)
Gdy pogoda nie sprzyja pracy na świeżym powietrzu, warto wybrać się na spacer do ogrodu botanicznego, gdzie w ogrzewanych szklarniach znajduje się wiele interesujących roślin, zielonych także zimą. Doktor Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego w Powsinie prezentuje cytrusowe ciekawostki, których aromatyczne owoce dojrzewają już na początku roku.
 
Pierwsza z ciekawostek to Citrus australasica, roślina pochodząca z australijskiego buszu. To ciekawe drzewko, które „uzbrojone” jest w liczne kolce. Jest dość proste w uprawie. Ma drobne, pachnące kwiaty oraz jadalne owoce. Po przekrojeniu widać, że sok owocu zamknięty jest w „kryształkach”, przypominających wyglądem kawior. Ten „kawior” może być uzupełnieniem dań rybnych, mięsnych czy słodyczy.
 
Długie i wąskie owoce przypominają wyglądem palce, przez co roślina zyskała miano „Finger Lime”, czyli „palczasta limonka”. Owoce te występują w wielu odmianach o różnych kolorach – od jasnoróżowego, przez bordowy aż po ciemnozielony.
 
 
Kolejną godną polecenia rośliną jest cytron ‘Ręka Buddy’ (Citrus medica var sarcodactylis). Z botanicznego punktu widzenia jest protoplastą wszystkich innych cytrusów. Nie ma on charakterystycznego soczystego miąższu jak cytryny czy mandarynki, a biały, gąbczasty, niejadalny, ale pełen aromatu. Wykorzystuje się go po przetworzeniu.
 
Cytrom ma wymagania podobne, jak pozostałe cytrusy. Zimą przechodzi okres spoczynku, potrzebuje chłodnego, jasnego miejsca (około 10-15 stopni), częstego zraszania. Oba te gatunki wymagają też podobnego podłoża: lekko wilgotnego, przepuszczalnego, piaszczysto-kompostowego.