Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Szczepienie jabłoni (AO odc. 2. serii 2019)

dodano: 10.03.2019

Wczesna wiosna to doskonały moment na rozmnażanie roślin przez szczepienie. Technikę tę wykorzystuje się na przykład w przypadku jabłoni.

Wczesna wiosna to doskonały moment na rozmnażanie roślin przez szczepienie. Technikę tę wykorzystuje się na przykład w przypadku jabłoni – w ten sposób można uzyskać kolejne drzewka z ulubionej odmiany. Odwiedzamy szkółkę rodziny Szmitów pod Ciechanowem, by zobaczyć, jak się rozmnaża odmianę ‘Żeleźniak’, której owoce są doskonałe na przetwory.
Opowiada nam o tym pracownik szkółki, pan Jacek Pniewski.

Najpierw przygotowuje się podkładkę, czyli część z korzeniem. Obcina się jej górną część. Potem należy przygotować zraz – to szlachetna odmiana. Należy odciąć fragment pędu jego długość nie ma dużego znaczenia, ważne, by był to fragment, który można wygodnie utrzymać i by miał 2-3 oczka, czyli pąki, z których wyrosną młode przyrosty.
 
Samo szczepienie polega na nacięciu zrazu oraz podkładki i złożeniu obu elementów, by się zrosły. Czasem podkładka jest grubsza od zrazu, więc nacięcia trzeba wykonać tak, by ich szerokość była taka sama i żeby obie części idealnie do siebie pasowały.

Takie cięcie powinno mieć długość 3-4cm, zawsze staramy się wykonać je tak, by było na wysokości przynajmniej jednego z pąków. Musi być też bardzo równe i gładkie, wykonane za jednym pociągnięciem noża. 

Na koniec obie części związuje się specjalną gumką, a końcówki pędów wyrównuje nożem. Miejsce szczepienia zabezpiecza się parafiną rozgrzaną do temperatury 75 stopni – to zabezpiecza miejsce szczepienia przed wnikaniem chorób, a także przed wysuszeniem.
 
Potem dobrze jest roślinę przechowywać w ciepłym, wilgotnym miejscu przez co najmniej kilka tygodni.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg