Szczepienie jabłoni (AO odc. 2. serii 2019)
dodano: 10.03.2019
Wczesna wiosna to doskonały moment na rozmnażanie roślin przez szczepienie. Technikę tę wykorzystuje się na przykład w przypadku jabłoni.
Szczepienie jabłoni (AO odc. 2. serii 2019)
Wczesna wiosna to doskonały moment na rozmnażanie roślin przez szczepienie. Technikę tę wykorzystuje się na przykład w przypadku jabłoni – w ten sposób można uzyskać kolejne drzewka z ulubionej odmiany. Odwiedzamy szkółkę rodziny Szmitów pod Ciechanowem, by zobaczyć, jak się rozmnaża odmianę ‘Żeleźniak’, której owoce są doskonałe na przetwory.
Opowiada nam o tym pracownik szkółki, pan Jacek Pniewski.

Najpierw przygotowuje się podkładkę, czyli część z korzeniem. Obcina się jej górną część. Potem należy przygotować zraz – to szlachetna odmiana. Należy odciąć fragment pędu jego długość nie ma dużego znaczenia, ważne, by był to fragment, który można wygodnie utrzymać i by miał 2-3 oczka, czyli pąki, z których wyrosną młode przyrosty.
 
Samo szczepienie polega na nacięciu zrazu oraz podkładki i złożeniu obu elementów, by się zrosły. Czasem podkładka jest grubsza od zrazu, więc nacięcia trzeba wykonać tak, by ich szerokość była taka sama i żeby obie części idealnie do siebie pasowały.

Takie cięcie powinno mieć długość 3-4cm, zawsze staramy się wykonać je tak, by było na wysokości przynajmniej jednego z pąków. Musi być też bardzo równe i gładkie, wykonane za jednym pociągnięciem noża. 

Na koniec obie części związuje się specjalną gumką, a końcówki pędów wyrównuje nożem. Miejsce szczepienia zabezpiecza się parafiną rozgrzaną do temperatury 75 stopni – to zabezpiecza miejsce szczepienia przed wnikaniem chorób, a także przed wysuszeniem.
 
Potem dobrze jest roślinę przechowywać w ciepłym, wilgotnym miejscu przez co najmniej kilka tygodni.