Kokoryczka (AO odc. 4. serii 2019)
dodano: 24.03.2019
Sadzimy kokoryczkę wielokwiatową.
Kokoryczka (AO odc. 4. serii 2019)

Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Korola i Zofii Niziołków. Urządzamy cienistą rabatę przy domu. Znakomitą rośliną na takie stanowiska jest kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum).

Kokoryczki rosną w Polsce w wilgotnych lasach liściastych, na próchnicznym podłożu. Dlatego tutejszą glebę zaprawiamy żyzną ziemią ogrodową z dużą domieszką kompostu. Roślina odwdzięczy się za to piękną zielenią i licznymi dzwonkowatymi kwiatami, które pojawiają się wiosną w kątach liści.

Jedynym kłopotem, z jakim mogą zetknąć się ogrodnicy uprawiający kokoryczkę jest owrzódka konwaliowa (Phymatocera aterrima) – błonkówka, której gąsienice szybko zjadają liście rośliny. Larwy owada żerują na liściach od maja do czerwca. Żywią się rośliną przez miesiąc, a następnie schodzą pod ziemię, gdzie zimują w kokonach. Wiosną następnego roku przeobrażają się w dorosłe owady, które składają jaja na roślinach. Każdego roku jest tylko jedno pokolenie.
 
Właściciele tego ogrodu nie stosują w nim insektycydów, więc aby ograniczyć występowanie szkodnika powinni obserwować roślinę na początku maja i w razie potrzeby usuwać jaja ręcznie, a potem – ewentualnie larwy. W przyszłym roku kokoryczka wyrośnie całkiem zdrowa.
 
Po posadzeniu roślinę trzeba obficie podlać, a w przyszłości dbać aby podłoże nie wysychało.