Rewersja (AO odc. 5. serii 2019)
dodano: 31.03.2019
W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmiemy się nietypowym okazem świerka, który rośnie w Warce. O zjawisku rewersji opowiada szkókarz Bronisław Szmit.
Rewersja (AO odc. 5. serii 2019)
W tym tygodniu w Akademii Ogrodnika zajmiemy się nietypowym okazem świerka, który rośnie w Warce w ogrodzie pani Małgorzaty Woźniak. Całość wygląda, jakby na czubku stożkowego świerka białego odmiany ‘Conica’ (Picea glauca) wyrosło… inne drzewo. Tajemnicę oryginalnego egzemplarza wyjaśnia szkółkarz, Bronisław Szmit.

To zjawisko nazywa się rewersją i nie jest niczym nienaturalnym. To przykład powrotu rośliny do formy wyjściowej, nie odmianowej. Zdarza się to często w przypadku odmian, które powstały na bazie mutacji. Wtedy, na starych, kilku lub kilkunastoletnich okazach, pojawiają się liście lub wyglądających zupełnie inaczej, czyli – nie jak odmiana, a jak podstawowy gatunek, od którego odmiana się wywodzi. W przypadku odmian karłowych, pojawiają się pędy wyglądające jak zwykły świerk.

Także w ogrodzie pokazowym szkółki można spotkać rewersje, choć w mniejszej skali. Na świerku białym ’Sander’s Blue’ (Picea glauca) też widać silnie rosnący pęd. Jeśli się go nie usunie, za kilka lat może zdominować całą roślinę. A jeśli chcemy utrzymać wygląd odmiany, rewersje trzeba wycinać.

Tak też było w ogrodzie państwa Woźniaków. Wyrastający tu nieodmianowy pęd pozostawiono. Rośnie on jak zwykły świerk biały, znacznie szybciej, niż dolna część, która jest niezmiennie karłowa.
   
A jak to się dzieje, że nowo wyrastające części rośliny nie mają cech odmiany? Genetyczny mechanizm tego zjawiska jest skomplikowany, jednak można go prosto podsumować. Otóż w roślinie występują dwa typy tkanek. Jedna tkanka ma komórki zmienione, a druga ma cechy rośliny wyjściowej. Jeśli obie tkanki pozostają w równowadze i rozwijają się równolegle, to odmiana zachowuje swój odmianowy wygląd. Gdy równowaga jest zachwiana, forma wyjściowa zaczyna rosnąć szybciej i na nowo wyrastającym fragmencie tracimy wyląd danej odmiany.