Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)

dodano: 17.03.2019

W tym tygodniu wybieramy się do Poznania, gdzie odwiedzamy niewielki wychuchany ogródek. Pani Alicja sama go zaprojektowała i opiekuje się nim od kilkunastu lat. Jest perfekcjonistką, więc rosnące tu krzewy wyglądają niczym prosto od fryzjera. Jest tu kilka ogrodniczych ciekawostek, np. wspaniale kwitnące oczary czy cedr. Wiosną wspólnie z gospodynią robimy przetwory z owoców krzewu - sumaka octowca.

Tym razem udajemy się do Poznania, na Podolany. Osiedle to powstało jeszcze przed wojną jako zielone przedmieście stolicy Wielkopolski. Przeważają tu domki jednorodzinne z niedużymi ogródkami. Naszą uwagę zwrócił jeden z nich, urządzony ze szczególnym pietyzmem.

Ten wychuchany ogródek to dzieło rąk pani Alicji Skórki. Sama go zaprojektowała i opiekuje się nim od kilkunastu lat. Widać, że gospodyni jest perfekcjonistką, bo dba o każdy szczegół. Rabaty są starannie zakomponowane, tak aby rośliny różniły się odcieniami, także liści lub igieł. Krzewy wyglądają niczym prosto od fryzjera, a chwastów ani śladu. Jak przyznaje sama właścicielka, choć jest maleńki, to pochłania sporo pracy. To jednak przyjemna praca, przy której można się wyciszyć, odreagować.
 
Na początku było tu puste pole, potem pojawiły się świerki i modrzewie – gospodyni wtedy jeszcze nie miała wyobrażenia, jak duże urosną. Z pierwszych nasadzeń niewiele już zostało. Zachował się żywopłot z tui i grupa wysokich drzew na granicy działki.
 
Ogród pani Alicji jest przytulony do domu – połówki bliźniaka – i ma 520 m kw. powierzchni. Wejście do przedogródka, obsadzonego iglakami, znajduje się od strony południowo-zachodniej. Wąską ścieżką przez drewnianą bramkę przechodzi się do głównej części założenia z trawnikiem. Wokół niego gospodyni rozmieściła skalniak oraz rabaty z krzewami i bylinami. W narożniku pod rozłożystym sumakiem ukryty jest domek ogrodnika. Sąsiadują z nim dwa kąciki wypoczynkowe, a mocnym akcentem kolorystycznym jest tu śliwa o purpurowych liściach. Jest tu zresztą sporo roślinnych ciekawostek, a do ulubionych gatunków pani Alicji należą np. trzmieliny. Trzmielina Fortune’a ‘Emerald’n Gold’ (Euonymus fortune) czy trzmielina ‘Silver Queen’ ładnie rozświetlają zieleń. Od kilku lat uprawia hortensje lubi też cedry, doceniając ich pokrój.

Ulubione rośliny gospodyni umieściła w najbliższym otoczeniu domu. Należy do nich cedr himalajski ‘Karl Fuchs’ (Cedrus deodara), który zachwyca panią Alicję fantazyjną, nieregularną sylwetką.

Rośnie dosyć powoli, ale może osiągnąć do 5 metrów wysokości. Oprócz urody odmianę tę wyróżnia niespotykana wśród cedrów odporność na mróz, nawet do minus 30 stopni Celsjusza. Lepiej się jednak czuje w miejscach osłoniętych od wiatru. Pośród roślin sezonowych, posadzonych w doniczkach dobranych kolorem, jedna cieszy się szczególnymi względami właścicielki. To agapant afrykański (Agapanthus africanus) o intensywnie fioletowych kwiatach. Niestety, w Polsce nie zimuje w gruncie, najlepiej uprawiać do w donicy. Pani Alicja nawozi roślinę co najmniej raz w tygodniu I przechowuje o późną jesienią do chłodnej piwnicy.

Rośliny w donicach gospodyni ustawia w podcieniach budynku. Wówczas nie ma ryzyka, że wiatr połamie rośliny. U progu domu uwagę przykuwają surfinie, czyli petunie kaskadowe (Petunia x hybrida). Ich kwiaty z bliska przypominają rozgwieżdżone niebo. To odmiana ‘NightSky’, która kilka lat temu zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na balkonowo-rabatową nowość. Spomiędzy surfinii nieśmiało wyglądają pelargonie bluszczolistne. Pani Alicja celowo sadzi je razem. Sztywne pędy pelargonii służą za rodzaj stelaża dla wiotkich, przewieszających się surfinii. Obok można dostrzec jeszcze pelargonię pachnącą (Pelargonium graveolens), czyli tak zwaną anginkę – roślinę znaną nie z kwiatów, lecz niezwykle mocno pachnących liści. Ich zapach pomoże odstraszać meszki czy komary.
 
Pani Alicja bardzo lubi zmiany w swoim ogrodzie, najchętniej ciągle przenosiłaby wszystko w nowe miejsca. Tak na przykład jest ze skalniakiem, ale kamienie są zbyt ciężkie, by je poprzestawiać… Przestawia więc liczne dekoracje, które znajduje na targach staroci. Figurki z betonu to niedroga alternatywa dla prawdziwych rzeźb. Są przy tym trwałe, nie pękają, nawet gdy zawadzimy o nie kosiarką. Z czasem nabierają szlachetnej patyny, szczególnie w cieniu, gdzie porastają glonami i mchem. Są tu i ozdoby z wypalanej gliny.
 
Choć ogródek jest malutki, pani Alicja ma duży apetyt na rośliny. Żeby je pomieścić, regularnie je strzyże. Wykorzystuje też gatunki rosnące na pniach i nie rozrastające się mocno, a także formy kolumnowe. Pośród strzyżonych krzewów wrażenie robi ponaddwudziestoletni świerk pospolity 'Ohlendorffii' (Picea abies). To forma karłowa, która po kilku latach wytwarza wyraźny przewodnik. Jednak gospodyni co roku go strzyże, aby nadać mu kształt zgrabnej kuli. Z krzewem sąsiaduje żółtolistna odmiana bukszpanu wieczniezielonego ‘Aurea’ (Buxus sempervirens). W załomach kamieni natomiast rozrastają się różne gatunki rojników i czerwonolistna dąbrówka rozłogowa. Jest też okazały jałowiec sabiński (Juniperus sabina) – na pierwszy rzut oka wygląda ładnie, jednak choruje na rdzę gruszy. Widać to zwłaszcza wiosną, po deszczach, gdy z krzewy opada charakterystyczna pomarańczowa galaretka.

Rdzę gruszy powoduje grzyb wymagający dwóch żywicieli – gruszy i jałowca, najczęściej sabińskiego. Latem na spodzie liści gruszy pojawiają się żółtobrunatne brodawkowate owocniki z zarodnikami, które jesienią przenoszą się na jałowiec. Po zakażeniu gałęzie jałowca nabrzmiewają wskutek rozrastania się grzybni. Wiosną wyrastają tam żółtobrązowe galaretowate języki – skupiska zarodników grzyba, a pęd powyżej zmian zaczyna obumierać. Zarodniki z jałowca przenoszą się na gruszę i cykl się powtarza. By zapobiec chorobie, jałowce należy sadzić z dala od grusz. Niestety, zarodniki grzyba mogą przenosić się z wiatrem na setki metrów. U chorych jałowców trzeba wycinać i palić zakażone gałęzie, a niekiedy nawet usuwać całe rośliny.

Naszą uwagę przyciąga też śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ (Prunus cerasifera) o niewielkiej koronie – to skutek mocnego cięcia. Dzięki niemu jest gęsta i zwarta – kiedyś była duża i zabierała bardzo dużo światła. Teraz jest pod nią miejsce na nową rabatę. Sposób mocowania obrzeża wokół trawnika to pomysł gospodyni. Kostka jest układana bezpośrednio na gruncie bez zaprawy. Kiedy pani Alicja chce poszerzyć lub zmienić kształt rabaty, po prostu wyjmuje poszczególne kostki, a po wycięciu części trawnika znowu je układa, przysypując ziemią.

Warto się przyjrzeć rabacie, która właśnie ulega przemianie. Pomiędzy ciekawymi złoto-zielonymi iglakami rośnie odmiana sosny gęstokwiatowej (Pinus densiflora), którą ze względu na niezwykłe pędy nazwano ‘Oculus-draconis’ - po łacinie „oko smoka”. Właścicielka formuje drzewko za pomocą odciągów, aby ustawić je do pionu.

Gospodyni usuwa na bieżąco codziennie chwasty i nie ściółkuje rabat. Spulchnia tylko ich powierzchnię. Wtedy też woda się lepiej wchłania.
 
A teraz zajrzyjmy do ogródka od frontu, który również został elegancko urządzony. Rządzą tu iglaki. Przy schodach wejściowych z prawej strony rozparł się świerk kłujący (Picea pungens) ‘Waldbrunn’, a z lewej sosna górska (Pinus mugo), która swój niski, gęsty pokrój zawdzięcza skracaniu młodych przyrostów każdej wiosny. Z kolei tuje przy płocie pani Alicja wysoko podcięła z zamiarem założenia rabaty. Niestety, pośród gęstych, płytko położonych korzeni inne rośliny nie dawały sobie rady.

Pod koniec lutego odwiedzamy ponownie ogród pani Alicji. Ogród jest piękny dzięki dużej ilości zieleni. Wczesną wiosną dokładnie widać zimozielone ściany stworzone z żywotników i różnych odmian świerków i jałowców. Taki zestaw roślin jest dekoracyjny o każdej porze roku. Aby urozmaicić ten obraz, warto posadzić wczesno kwitnące krzewy. Zaproponowaliśmy gospodyni trzy odmiany oczarów pośrednich (Hamamelis ×intermedia): ‘Diane’, ‘Jelena’ i ‘Arnold Promise’ Oczar pośredni jest jednym krzewów kwitnących o bardzo nietypowej porze. Jego niezwykłe, frędzelkowate kwiaty często pojawiają się już w grudniu i kwitną do lutego, a nawet marca. Jesienią dojrzewają nasiona, które wystrzeliwują na odległość kilku metrów. Dziwne zachowanie tej rośliny spowodowało, że w wielu językach nosi ona nazwy związane z czarami – w języku angielskim nazywana jest leszczyną czarownicy, a w niemieckim – czarodziejskim orzechem.

W ogrodzie rośnie jeszcze jeden krzew ciekawy zimą i na przedwiośniu – to sumak octowiec (Rhus typhina). Szczególnie ozdobne są okazy żeńskie, które wytwarzają duże, jadalne owocostany. O tej porze część z nich już opadła. Wspólnie z gospodynią zbieramy te o intensywnym czerwonym kolorze. Osnówki pestek są bardzo kwaśne i zdrowe: mają dużo witaminy C. Pani Alicja robi z sumaka syrop, wykorzystując 0,5 kg cukru i 5 owocostanów sumaka. Zalewa je litrem wody, zagotowuje 10 min, odstawia na pół godziny, przecedza i … gotowe.

Z sumaka można też przygotować przyprawę do mięsa z kuchni bliskowschodniej. Trzeba utrzeć sumaka w moździerzu razem z solą.

Pani Alicja nigdy nie próżnuje. Od naszej ostatniej wizyty dużo się zmieniło w jej przedogródku – gospodyni zlikwidowała ogrodzenie. Przedogródek bez bramy i ogrodzenia ma dużo uroku i przypomina angielskie przedmieścia. Jednak teraz przejście do dalszej części ogrodu pozostaje otwarte, więc brama i ogrodzenie są tu konieczne. Gospodyni chciała postawić coś bardziej pasującego do domu i jednocześnie wymienić bramę: podjazd jest bardzo krótki i gdy wjeżdżały dwa samochody, nie zamykała się brama. Zdecydowała się więc na bramę „łamaną”, która otwierając się zajmuje bardzo mało miejsca na podjeździe.


 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
Nasze odcinki moża również oglądać na https://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,1,0
2022.01.20
~ redakcja
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
Coś tu się nie zgadza... mój komentarz pisałam 18.03 a nie 22.03 i ten odcinek nie działał do dzisiaj
2022.01.20
~ Kinga
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
Film jest dostępny (w każdym razie - powinien być;))
Jeśli komuś z Państwa jeszcze się nie wyświetla, to proszę spróbować wyczyścić pamięć przeglądarki, CTRL+F5.
pozdrawiamy!
2022.01.20
Redakcja
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
bardziej zaciekawił mnie ogród z akademii Czy tu nie będzie można oglądać już Mai ??
2022.01.20
~ dorka
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
U mnie też tylko zdjęcie
2022.01.20
~ renata
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
No właśnie, dlaczego nie ma filmu????
2022.01.20
~ nana
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
Pewno film będzie z poślizgiem. Też czekam, bo przegapiłem ostatni odcinek.
2022.01.20
~ Luki
Re: Perfekcyjna pani ogrodu (odc. 702 /HGTV odc. 3. seria 2019)
nie można obejrzeć odcinka, jest samo zdjęcie.
2022.01.20
~ Kinga

Poprzedni odcinek

Ogród ukryty w sadzie (odc. 701 /HGTV odc. 2. seria 2019)

Ogród ukryty w sadzie (odc. 701 /HGTV odc. 2. seria 2019)

Odwiedzamy ogród na Pomorzu, którym zajmuje się stomatolog, a hobbystycznie ogrodnik. Działka stanowi pozostałość dużego, ponad stuletniego sadu ze starymi...

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg