Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jałowce i kwiaty (AO odc. 15 serii 2019)

dodano: 09.06.2019

Przyglądamy się oryginalnym zestawieniom roślinnym w kompozycji z jałowcami.

Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Ewy i Krzysztofa Foryszewskich ze Starych Igań pod Siedlcami. Uwagę zwraca tu aranżacja klinkierowego kolistego placyku, który ma formę płytkiego wgłębnika. Otoczony jest iglakami, posadzonymi tutaj przed dwudziestu laty – żywotnikami, cyprysikami i jałowcami, między które wkomponowano lilaki i berberysy. Ciekawie prezentują się najniższe piętra jałowcowych nasadzeń, które ku wielkiemu zaskoczeniu tworzą kwitnące kobierce. Pani Ewa daje swoim roślinom sporo wolności swoim roślinom i nie przeszkadza jej, że w jałowcu płożącym (Juniperus horizontalis) wysiał się wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). Obok jałowiec poprzerastany jest bluszczykiem kurdybankiem (Glechoma hederacea). Całe jego kwitnące łany wyglądają trochę jak kocimiętka.

Bluszczyk kurdybanek jest naturalnie rosnącym w Polsce wieloletnim gatunkiem. Zwykle pokrywa glebę zwartym kobiercem. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Jego kwiaty pojawiają się w drugim roku po wysianiu, przy czym nasiona po ogrodzie najczęściej roznoszą mrówki i dlatego wyrasta w najmniej spodziewanych miejscach. Poza tym bluszczyk wytwarza długie pełzające po ziemi łodygi, dzięki którym również się  rozmnaża. 

Natomiast wielosił  zakwita  od maja do lipca, również w drugim roku od wysiania. Tutaj kwiaty są jeszcze w pąkach. Zarówno wielosił, jak i bluszczyk kurdybanek mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Kochają je też pszczoły.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg