Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród japoński (AO odc. 18 serii 2019)

dodano: 30.06.2019

W Akademii Ogrodnika prezentujemy prywatny ogród japoński w Suchożebrach na Podlasiu, który jest własnością państwa Manowskich.

W Akademii Ogrodnika prezentujemy prywatny ogród japoński w Suchożebrach na Podlasiu, który jest własnością państwa Henryki i Ryszarda Manowskich. Został założony przez pana Henryka 25 lat temu. Zdobią go charakterystyczne dla japońskiego stylu elementy. Po pierwsze, są to bramy. Dzielą przestrzeń na części i mają pięknie namalowane napisy – na wejściu nazwę „Tajemniczy ogród”, a na innych odpowiednie sentencje. Przez ogród podąża się po nieregularnie biegnących ścieżkach ułożonych z płaskich kamieni. Towarzyszą im liczne latarnie: jedne wyrzeźbione z piaskowca, inne wykonane z naturalnych otoczaków. Aby były stabilne, pan Henryk nawiercił otwory w kamieniach, połączył je drutem zbrojeniowym i cementem.

W Kraju Kwitnącej Wiśni każdy element ogrodu ma znaczenie symboliczne. Nam trudno zgłębić tę wielowiekową filozofię, dlatego tworzymy raczej zakątki przypominające wyglądem styl japoński.
 
Dobrze wyglądają w nich budynki czy przesłony, których ściany pokryte są grubą agrowłókniną imitującą japoński papier ryżowy. Tutaj zbudowano niewielki pawilon służący do ceremonii picia herbaty.
 
Naprzeciwko wejścia do pawilonu rozpościera się suchy krajobraz, czyli placyk pokryty żwirem z precyzyjnie rozmieszczonymi kamieniami. Drobny żwir symbolizuje falujące morze, a podłużny kanciasty kamień to łódź. Niewielki skrawek zieleni z głazami obrazuje wyspę, a zielony pagórek za nią jest miniaturową wersją góry Fuji. Kamienie powinny być dobierane szczególnie uważnie, dobrze jeśli są pokryte mchem czy porostami.
 
Ważną rolę odgrywa też odpowiednia zieleń. Rośliny pasujące do japońskich ogrodów to między innymi sosny, często formowane, oraz ozdobne odmiany wiśni, barwnie kwitnące azalie i rododendrony, piwonie, a także paprocie i bambusy. Ogród kończy czerwona brama Tori wyznaczająca granicę pomiędzy strefą zewnętrzną a wewnętrzną.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg