Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sierpniowe prace ogrodowe (AO odc. 24 serii 2019)

dodano: 11.08.2019

W Akademii Ogrodnika zajmiemy się bieżącą pielęgnacją ogrodu. Jest wiele czynności, które trzeba wykonać w drugiej połowie lata.


W Akademii Ogrodnika zajmiemy się bieżącą pielęgnacją ogrodu. Jest wiele czynności, które trzeba wykonać w drugiej połowie lata.
 
Ogrodniczka Beata Dolecka opiekuje się wieloma ogrodami i obserwuje rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Radzi na przykład, by w sierpniu przyciąć macierzankę. Dzięki temu ładnie się rozkrzewi. Co więcej, ta urocza bylina łatwo się rozsiewa, więc jeśli nie chcemy mieć jej w całym ogrodzie, warto usunąć kwiaty.

Warto również przyciąć smagliczkę skalną o srebrnych liściach, która już dawno przekwitła. Warto ją obciąć bardzo nisko, bo z półzdrewniałych pędów wypuści mnóstwo odrostów i ładnie się zagęści. Na wiosnę da nam piękny, żółty dywan kwiatów.

W wielu ogrodach kilka razy w roku formowane są także drzewa i krzewy, ważne by przestrzegać odpowiednich terminów cięcia. Sierpień to ostatni moment na cięcie iglaków. Trzeba zwłaszcza pamiętać o roślinach formowanych, bo muszą po przycięciu zdążyć jeszcze zdrewnieć przed zimą.

Przy okazji ogrodniczka prezentuje oryginalny egzemplarz iglaka. To przedziwne drzewko powstało ze splecenia dwóch pni, na których zaszczepione są jałowce. Złoty kołnierz tworzy jałowiec pośredni 'Old Gold' (Juniperus x media). Na drugim pniu zaszczepiono karłowy jałowiec łuskowaty 'Blue Star' (Juniperus squamata) o niebieskawym kolorze igieł.
 
Oprócz normalnych prac pielęgnacyjnych, pojawiają się trudne do rozwiązania dla właścicieli ogrodów problemy. Gorące lato, susza, a miejscami ulewne deszcze powodują, że trawniki narażone są na ekstremalne warunki. Bywa, że widzimy niepokojące koliste plamy, wstęgi lub pierścienie. Doświadczony ogrodnik po objawach pozna, co dzieje się z trawą. Jeśli murawa ma charakterystyczny, grzybowy zapach, wiadomo, że trawnik został porażony grzybem z rodzaju Rhizoctonia. Kiedy zobaczymy na trawniku podobne plamy, trzeba bardzo nisko skosić trawę, a pokos usunąć. Nie wyrzucamy go jednak na kompost, by nie zainfekował zdrowej masy organicznej. Trzeba też wygrabić starannie filc.

A jak zapobiec chorobom trawnika? Niestety, nie ma rozwiązania idealnego. Ważne, by nie podlewać trawnika na noc, a rano, by nie zostawał mokry na noc. Można też zastosować oprysk środkiem grzybobójczym. Warto pamiętać, że gdy nadchodzi okres upałów, nie należy stosować nawozów azotowych lub dawkę obniżyć o połowę.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg