Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dąbrówka rozłoga (AO odc. 27 serii 2019)

dodano: 01.09.2019

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest wdzięczna okrywowa roślina, pochodząca z naszych polskich lasów.


Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest wdzięczna okrywowa roślina, pochodząca z naszych polskich lasów. To dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop' (Ajuga reptans). To wyjątkowo wdzięczny gatunek zadarniający. Rozchodzi się dość szybko dzięki rozłogom, łatwo się ją też sa-dzonkuje.

Odmiana fioletowolistna potrzebuje słońca do ładnego wybarwienia, ale generalnie roślina ta jest niezbyt skomplikowana w uprawie. Lubi dość żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże.
 
Dąbrówka ma bardzo ozdobne kwiatki, wyrastające w wysokich na ok. 20 cm kwiatostanach. Dąbrówka kwitnie w maju, ale jej liście są ozdobne przez wiele miesięcy, ponieważ nawet podczas łagodniejszych zim nie zamierają. Dziki gatunek ma liście zielone, ale ogrodnicy wyhodowali wiele ozdobnych odmian. Mają liście ciemnopurpurowe, ale również pstre. Doskonale wyglądają w towarzystwie kolorowych żurawek i innych niskich bylin.

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Dąbrówka rozłoga (AO odc. 27 serii 2019)
Co do dąbrówki rozłogowej, nie polecam odmiany o bordowych liściach, chyba że godzimy się mieć w trawniku "wstawki" z jaskrawo odcinających się bordowych liści. Roślina jest miododajna i baaardzo plenna, po dwóch sezonach kwitnienia jest wszędzie. Ja nieopatrznie ją posadziłam i teraz mam ją w trawniku a nawet u sąsiada i nie mogę jej się już pozbyć, choć w sumie łatwo się wyrywa. Co innego dąbrówka o zielonych liściach- tak samo pięknie kwitnie a nie widać jej tak w trawniku. Choć trzeba przyznać jest mało wymagająca i moim zdaniem nie potrzebuje przepuszczalnej ziemi, u mnie rośnie żwawo z glinie. Cienioznośna.
2021.11.28
~ Magda z zielonymi

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg