Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Tulipanowa rabata (AO odc. 28 serii 2019)

dodano: 08.09.2019

W Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród, w którym właścicielka zapragnęła założyć dużą tulipanową rabatą.

W Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród, który właścicielka zapragnęła ozdobić dużą tulipanową rabatą. Na początku jesieni ekipa ogrodników przystępuje do dzieła. Najpierw należy skosić trawnik w wybranym miejscu ogrodu. Następnie farbą w spraju wyznaczany jest zarys rabaty i ostrym narzędziem w kształcie półksiężyca i wybiera na jej brzegu fragment darni.
 
Kolejną czynnością jest usunięcie pozostałej trawy i odłożenie jej na kompost. Rośliny muszą znaleźć się na odpowiedniej głębokości, dlatego na końcu zdejmuje się warstwę ziemi równą wysokości 4 cebulek tulipanów.
 
Taka rabata niestety nie jest tania. Projektantka, Małgorzata Piszczek, zdradza, że w takiej rabacie, która ma przyciągać z daleka swoja urodą i stanowić ważny element wiosennej odsłony ogrodu, cebulki trzeba posadzić bardzo gęsto, ok. 70 sztuk na m kw. Tu na około 8 metrów wykorzystano 640 cebul.

Istotnym elementem w uprawie tulipanów jest jakość podłoża, bo cebule są dość wymagają-ce. Kwitną raz, a kolejne kwiaty pochodzą już z cebul przybyszowych, potrzebują więc dość żyznej ziemi. Dlatego tu całość rabaty przykrywana jest ziemią kompostową.

Cebulki można sadzić jeszcze w inny sposób. Luźno rozrzucamy je na trawniku, jakby zrobiła to sama natura i sadzimy w głębokich dołkach.

Efekt jesiennej pracy widać w następnym sezonie, wiosną. W tym samym czasie zakwitają wszystkie posadzone cebulki. Ten wielobarwny dywan rozbija monotonną zieleń trawnika i iglaków. Kwitną również pojedyncze posadzone w trawniku tulipany i narcyzy.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg