Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przygotowania do zimy (AO odc. 33 serii 2019)

dodano: 13.10.2019

Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Państwa Pawłowskich z Milanówka. Każdego roku od wczesnej jesieni gospodarze starannie przygotowują ogród do zimy.

Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Państwa Pawłowskich z Milanówka. Każdego roku od wczesnej jesieni gospodarze starannie przygotowują ogród do zimy. Jest w nim sporo roślin iglastych oraz o zimozielonych liściach. Większość roślin posiada gęste, formowane korony. Są narażone na rozłamywanie się gałęzi i deformację pokroju pod ciężarem mokrego śniegu, czy nawet intensywnego deszczu i wiatru. Aby temu zapobiec, gospodarze misternie wiążą gałązki, a bardziej foremne bryły po prostu oplatają. Wykorzystują do tego sznurki z tworzyw sztucznych, które nie nasiąkają wodą i przez to są trwałe. Nie pleśnieją i mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
 
Zaglądamy też do sadu. Tutaj uwagę zwracają drzewa owocowe świeżo pobielone przed nastaniem zimy. Zabieg malowania pni roztworem wapna ma na celu zabezpieczenie ich przed nagrzewaniem przez słońce, co powoduje ich rozhartowanie, a potem przemarzanie. W czasie silnych mrozów pnie, w których pod rozgrzaniu zaczęła krążyć woda, najczęściej pękają i powstają rany zgorzelinowe.
 
Uwaga! Drzewa bielimy przed nastaniem mrozów. Państwo Pawłowscy robią to najpóźniej do połowy grudnia. Jeśli deszcz zmyje część wapna, zabieg powtarzają.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg