Przygotowania do zimy (AO odc. 33 serii 2019)
dodano: 13.10.2019
Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Państwa Pawłowskich z Milanówka. Każdego roku od wczesnej jesieni gospodarze starannie przygotowują ogród do zimy.
Przygotowania do zimy (AO odc. 33 serii 2019)
Dzisiejszą Akademię Ogrodnika spędzamy w ogrodzie Państwa Pawłowskich z Milanówka. Każdego roku od wczesnej jesieni gospodarze starannie przygotowują ogród do zimy. Jest w nim sporo roślin iglastych oraz o zimozielonych liściach. Większość roślin posiada gęste, formowane korony. Są narażone na rozłamywanie się gałęzi i deformację pokroju pod ciężarem mokrego śniegu, czy nawet intensywnego deszczu i wiatru. Aby temu zapobiec, gospodarze misternie wiążą gałązki, a bardziej foremne bryły po prostu oplatają. Wykorzystują do tego sznurki z tworzyw sztucznych, które nie nasiąkają wodą i przez to są trwałe. Nie pleśnieją i mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
 
Zaglądamy też do sadu. Tutaj uwagę zwracają drzewa owocowe świeżo pobielone przed nastaniem zimy. Zabieg malowania pni roztworem wapna ma na celu zabezpieczenie ich przed nagrzewaniem przez słońce, co powoduje ich rozhartowanie, a potem przemarzanie. W czasie silnych mrozów pnie, w których pod rozgrzaniu zaczęła krążyć woda, najczęściej pękają i powstają rany zgorzelinowe.
 
Uwaga! Drzewa bielimy przed nastaniem mrozów. Państwo Pawłowscy robią to najpóźniej do połowy grudnia. Jeśli deszcz zmyje część wapna, zabieg powtarzają.